неділя, 18 лютого 2018 р.

Розвиваємо мовлення

Урок: українська мова
Дата: 20.10
Тема
Р.М. Звертання й відповіді в ході спілкування як вираження намірів учасників спілкування (прохання, подяка)
Мета
У практичній роботі виявити специфічні особливості  таких мовленнєвих жанрів. Як прохання, подяка. Мотивувати дітей на імпровізацію в ході драматизації заданої ситуації спілкування. Удосконалювати вміння будувати  висловлювання словесними й несловесними засобами. Удосконалювати інтонаційно – забарвлене мовлення в грі з однолітками. Розвивати вміння спостерігати за ситуацією спілкування (чи відповідає діалог заданому ланцюжку звертань і відповідей) і оцінювати, чи вдалося акторам словесними й несловесними засобами передати наміри учасників спілкування.
Обладнання: маска клоуна або яка – небудь атрибутика (ніс, вуха, червоні щоки тощо), маски тварин (кішка, собака, півень).
Тип уроку – урок розвитку зв’язного мовлення
Хід заняття
І Етап включення в систему діяльності
1.      Бесіда
-        Яку казку ми програвали?

-        Зверніть увагу, що гриб – боровик звертався до всіх грибів з тією самою вимогою, але одні гриби відмовилися виконувати вимогу боровика (печериці й опеньки), а інші погодилися (гірчаки).
-        Чи були ви коли – небудь у цирку? Чи бачили виступ клоуна?
-        З якими звірами він виступав? Що вміли робити його звірята?
-        Чи довго він їх учив?
-        Навчити звіряток на арені цирка якимось діям – непросто. І клоун їх навчає, то він і вимагає від них щось, і звичайно, якщо вони все роблять правильно, то дякує їм за роботу.
-        Тому такий ланцюжок звертань і відповідей, що записаний на дошці, цілком може трапитися у розмові клоуна зі своїми звірятками під час репетиції.
2.      Підготовка до програвання вистави
-        Спробуйте розіграти виставу про те, як клоун готувався зі своїми звірятками до виступу: з кішечкою, собачкою та півником.
-        Обєднайтеся в групи по 4-6 учнів так, щоб:
а) розподілити ролі;
б) придумати дії, які будуть виконувати звірятка на арені;
в) придумати слова для кожного учасника спілкування за даним ланцюжком відповідей до тих дій, які будуть виконувати звірятка;
г) розіграйте виставу;
ІІ Етап гри- драматизації
1.      Підготовка до демонстрації вистави
-        Кожна група зараз продемонструє виставу.
-        Клоуни, надягніть маски й костюми.
-        Глядачі повинні уважно слухати і дивитися виставу. Потім оцінити, чи вдалося дітям придумати й розіграти виставу із заданим ланцюжком звертань і відповідей.
2.      Власне вистава
***
-        Здрастуйте, звірі!
-        Здрастуйте, клоуне!
-        Собако, біжи!
-        Ні, нізащо!
-        Півнику, примусь собачку бігти, будь ласка.
-        Добре, клоуне!
       ***
-        Здрастуйте, звірі!
-        Здраствуй, клоуне!
-        Покрутіться, собачки!
-        Ні, не хочемо!
-        Кішечко, лови!
-        Добре.
-        Спасибі, кішечко!
(Вчитель не зупиняє виставу під час гри, помилки аналізуються в ході обговорення.)
ІІІ Етап обговорення гри – драматизації
-        Артисти, поклоніться глядачам, а глядачі, поаплодуйте артистам.
1.      Обговорення гри
 – Чого клоун навчав своїх звіряток?
-        Чи вдалося артистам побудувати своє спілкування? За заданим ланцюжком запитань і відповідей?
-        Що вдалося?
-        Чого немає?
-        Чи всі артисти брали участь у спілкуванні?
-        Чи тільки за допомогою слів можна спілкуватися?
-        Зверніть увагу на форми звертання:
«ПРИВІТ!», «ДОБРИЙ РАНОК!», «ДОБРИЙ ДЕНЬ!», СПАСИБІ ЗА РОБОТУ!», «ЯКІ ВИ МОЛОДЦІ!», «ТАКІ МОЇ ПОМІЧНИКИ!», «ДЯКУЮ!», ПРИЄМНО БУЛО З ВАМИ ПОПРАЦЮВАТИ!»
2.      Записування одного із складених діалогів
ІV. Підсумок уроку
-        Чи важко було придумати спілкування за заданим ланцюжком звертань і відповідей?
-        Чи важко було спостерігачам оцінювати виставу за заданим ланцюжком звертань і відповідей?
-        Чи не втручалися чаклунки в наші вистави?


                                                                                      

Немає коментарів:

Дописати коментар

Діяльнісний підхід НУШ