УРОК ЧИТАННЯ В 1 КЛАСІ. ТЕМА « ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНИХ ЗВУКІВ ТА БУКВ. БЕСІДА
«ЗИМОВІ РОЗВАГИ»
УРОК
ЧИТАННЯ В 1 КЛАСІ.
ТЕМА « ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНИХ ЗВУКІВ ТА БУКВ. БЕСІДА «ЗИМОВІ РОЗВАГИ»
ТЕМА « ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНИХ ЗВУКІВ ТА БУКВ. БЕСІДА «ЗИМОВІ РОЗВАГИ»
Спичка Н.В.,
вчитель початкових класів Чечеліївської ЗШ І-ІІІ ступенів
Анотація. У школі
проведено день відкритих дверей для батьків майбутніх першокласників,
вихователів ДНЗ та вчителів. Така співпраця дозволяє зрозуміти «Чи готова
дитина до школи?». Вчитель звертає увагу на розвиток мислення, уваги, уяви,
пам’яті. Залучає дітей до нетрадиційних форм проведення роботи.
Тема. Закріплення
вивчених звуків та букв. Бесіда «Зимові розваги»
Мета: закріплювати
уміння розрізняти функціональне значення звука і букви, формувати в учнів
уміння давати повні й точні відповіді на запитання, аргументувати свої
відповіді; вчити складати розповідь за малюнком, розуміти її зміст; збагачувати
словниковий запас дітей, розвивати усне зв’язне мовлення, вчити помічати зміни
у природі, бути спостережливими; виховувати любов до природи.
Обладнання: фішки
для побудови звукових моделей, таблиці зі складами, каса букв, ілюстрації,
малюнки із зображенням картин природи взимку, зимових розваг дітей, виставка
дитячих малюнків про зиму, аудіозапис музики «Зима» А. Вівальді,
сніжинки для нагородження.
Хід заняття
I. Організація класу до уроку.
Створення емоційно-позитивного
настрою в класі.
- Діти, мене цікавить ваш настрій.
Подивіться на мене і виразіть його в своїх очах. (Діти посміхаються)
- А хочете знати, з чого я почала
сьогоднішній день? Просто посміхнулась. Адже, недарма говорять: "Хто свій
день починає з посмішки, того весь день буде супроводжувати
успіх".
- Давайте посміхнемося один одному.
Поділіться гарним настроєм з товаришем. От і добре, з гарним
настроєм можна починати роботу.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні до нас на урок завітало багато
гостей. Вони хочуть подивитися, як ми з вами вміємо гарно працювати на
уроці.
Сьогодні на уроці
ми повторимо вивчені букви, зробимо звуко-буквений аналіз слів, почитаємо,
розгадаємо загадки та спробуємо скласти розповідь про зимові розваги дітей за
малюнком. А щоб це нам вдалося, потрібно бути дуже уважним і
спостережливим. Чи готові до роботи?
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Телевізор».
Всі швиденько шукають і читають номер
рядка, який я назву.
( Учні по черзі читають таблицю складів)
- Знайдіть на своїх таблицях
склади: по, лу, да, ке, ні, ет, об, ма, сі, ли.
(Діти на своїх таблицях обводять
склади)
2. Відгадування
загадки.
Послухайте загадку та скажіть, про яку
пору року в ній ідеться?
Побіліло
навкруги –
Я
розтрушую сніги,
Наганяю
холоди,
Води
сковую в льоди.
В дружбі з
дітьми я всіма.
Здогадались?
Я –… зима.
|
Які ознаки вам допомогли дізнатися, що у
загадці йде мова саме про цю пору року?
(Взимку холодно; випадає сніг; покриває
білим килимом все навколо; річки, озера, ставки замерзають, діти люблять цю
пору року)
3. Робота зі скоромовкою.
Вимовимо скоромовку чітко, швидко, з
подивом, з захопленням, тихо, тільки дівчатка, тільки хлопчики, по- одному.
У сніжинки плаття ніжне-
Мережане, білосніжне.
4. Гра «Віднови слова» (на набірному
полотні виставлені слова, букви в яких перемішані)
Вітерець – пустунець
В поле залетів,
Букви переплутав,
Чудасії натворив.
Д А В О П
О Е Л Г І Н С Р О З М О М АЗ И
- Спробуйте скласти слова з перемішаних
букв. (вода, поле, сніг, зима, мороз)
5. Відгадування загадок. Звуко-буквений
аналіз слів-відгадок
Зараз порозгадуємо зимові загадки, а
відгадавши їх, ви зможете сказати, як розважаються діти взимку. Послухайте
першу загадку.
ЇЇ
прикраси і вбрання:
Старе
відро, вугілля і мітла,
А ще –
морквина замість носа,
І на голівці
трохи проса.
Сама ж
пухнаста і м’яка.
Недовговічна
й мовчазна.
(Снігова баба)
|
То що ж полюбляють робити діти взимку?
(Ліпити снігову бабу)
( демонструю малюнок, на якому діти
ліплять снігову бабу)
Зараз зробимо звуко-буквений аналіз
слова БАБА. До дошки йде…
(Поділ слова на склади, визначення
наголосу, запис моделі на дошці, учні показують фішками, порахувати скільки
букв і звуків у слові, чи однакова кількість звуків і букв).
А як іще розважаються діти взимку?
Відгадайте загадки та зробіть висновок.
Ми –
спортсмени, нас обох
Бачиш ти завжди удвох. Ми по снігу швидко линем Ще й стрибаємо з трампліну. (Лижі) |
|
Ой, немає
їм ціни!
По льоду біжать вони – Швидконогі… (Ковзани) |
|
У зимову
веселу пору
Ми кращі
друзі дітвори.
Возять
діти нас на гору,
А ми
веземо їх з гори. (Сани)
|
|
Зимова пора – одна з найулюбленіших пір
року дітвори. Діти катаються на ковзанах, лижах, спускаються на санчатах із
гірки, ліплять снігову бабу, грають в хокей, водять хороводи навколо
ялинки.
Звуко-буквений аналіз слів ЛИЖІ, САНИ,
КОВЗАНИ, БАБА.
За допомогою каси
букв викласти слова-відгадки.
6. Фізкультхвилинка.
(Вчитель вмикає музичний
супровід, аудіозапис музики «Зима» А. Вівальді)
Діти промовляють слова вірша з
відповідними рухами.
СНІЖИНКИ
Ми сніжиночки малі,
Покружляли в вишині.
А зима нас підганяє,
Землю всю нами встеляє.
7. Робота за малюнком.
Розгляньте малюнок. Яка пора року
прийшла? (Прийшла зима)
- Так. А як ви
здогадались? (Земля вкрилася білим пухнастим снігом. Великі пухнасті перини
снігу вкрили густе гілля ялинок. Замерзла річка, її скувало кригою.)
- Ще раз уважно
погляньте на картинку. Які предмети ви бачите на передньому плані? (Учитель
показує передній план указкою) (На передньому плані ми бачимо дітей – хлопчиків
і дівчаток)
- Скільки їх? Порахуйте.
(Дітей …: … хлопчиків і … дівчинки)
- Запропонуйте, як їх
можна назвати. (Хлопчиків назвемо Миколка, Юрко, Вітя, Дмитрик та Сергійко. А
дівчаток можна назвати Надійка та Іринка)
- Що роблять Миколка,
Юрко та Надійка? (Миколка, Юрко та Надійка ліплять снігову бабу.)
- Як допомагає друзям
Сергійко? (Сергійко підвозить друзям на санчатах велику снігову кулю.)
- А як розважається
Вітя? (Вітя катається з гірки на санчатах. Сани швидко мчать, перекидаються і
Вітя опиняється у кучугурі снігу. Весело!)
- Як відпочивають Іринка
та Дмитрик? (Іринка та Дмитрик катаються на ковзанах.)
- Ви дуже цікаво
розповіли про дітей. А що ще, крім дітей, ви бачите на передньому плані? (На
передньому плані зображені великі дерева.)
- Опишіть їх, які вони?
(Сніг білосніжними високими шапками ліг на їхнє гілля.)
- Що сталося з річкою?
(Річка вкрилася кригою.)
- Огляньте задній план
картинки. Що зображено на ньому? (Учитель показує задній план картинки) (На задньому
плані зображено будинки.)
- Як ви гадаєте, це
місто чи село? (Це місто.)
- Доведіть, чому ви так
думаєте? (Будинки багатоповерхові. Такі бувають тільки у містах.)
- Ти правильно міркуєш,
молодець. Подумайте і скажіть, діти відпочивають на перерві чи у вихідний день?
Обґрунтуйте свою думку. (Я гадаю, діти відпочивають у вихідний день. Будинки
знаходяться далеко. Треба немало часу, щоб дібратися до гірки за місто. За
перерву не можна дістатися так далеко.)
- Блискуча відповідь.
Спробуйте довести, який настрій мають діти. (Дітям весело, вони сміються. У них
чудовий настрій.)
- Так, дітям дуже
подобається розважатися взимку. Придумайте назву до нашої картинки. Який
заголовок ви можете запропонувати? («Зима», «Ігри дітей», «Зимові розваги», …)
- Який заголовок є
найвлучніший? («Зимові розваги».)
8. Складання розповіді.
Ми дуже добре попрацювали над картинкою,
тож давайте спробуємо скласти розповідь за нею. А допоможе нам логічно
висловити сої думки записаний на дошці план.
План
Яка пора року зображена?
Чим вкрита земля і дерева?
Що сталося з річкою?
Чим займаються діти?
Який настрій у дітей?
(Діти читають план, обмірковують
відповіді, зображують графічну модель речення за допомогою рисочок).
9. Пальчикова
гімнастика : «Ліпимо сніжку», «Замерзли руки», «Катаємося на лижах».
10.
Малювання снігової баби.
Спробуємо у альбомі
намалювати снігову бабу, яку ліплять діти. Відкрийте альбом. Простим олівцем у
нижній частині аркуша намалюйте лінію землі. Снігову бабу намалюйте посередині.
Скажіть, із скількох куль вона складається? (Снігова баба складається із трьох
куль.)
- Чи однакового розміру
всі кулі?
- На якій за розміром
кулі стоїть снігова баба?
- А що буде означати
маленька куля? Що ви намалюєте на ній? (Маленька куля – це голова. На ній
намалюємо очі-вуглинки, ніс із моркви, рот. Зверху – відро.)
- Домалюємо справа і
зліва від середньої кулі (тулуба) руки, мітлу – і красуня снігова баба готова!
– Створимо казкову галявину з наших
сніговичків. Помістіть ваші роботи на виставку.
ІV. Підсумок уроку.
- Що тобі найбільше сподобалось на
уроці?
- Про що ти розкажеш вдома?
- Що було цікавого?
- Які б запитання ви хотіли задати один
одному в кінці уроку (Запитання дає учень учневі)
Зимонька
переконалася, як багато ви про неї знаєте, вмієте відгадувати «зимові» загадки,
добирати слова-ознаки, складати цікаві розповіді про зимові розваги, малювати
чудових сніговичків. За це вона нагороджує кожного з вас своїми сніжинками.
(Вчитель роздає вирізані сніжинки).
V. Домашнє завдання.
Дібрати прислів’я, приказки, загадки про зиму.
Немає коментарів:
Дописати коментар