Заняття та
ігри розвивального характеру, розроблені та апробовані в рамках роботи творчої
групи
Керівник
творчої групи: Круглик Світлана Миколаївна, вчитель початкових класів, вчитель вищої
категорії Червонокостянтинівської загальноосвітньої школи Петрівської районної
ради Кіровоградської області
Члени
творчої групи: Круглик Світлана Миколаївна, Алєксєйчик Ольга Олексіївна, вчителі
початкових класів; шкільний психолог Васяніна
Вікторія Володимирівна, вихователь і завідувач ДНЗ «Вербиченька» Коннік Алла
Миколаївна
Вікова
категорія дітей: від 4 до 6 років
Мета: впровадження
наступності між дошкільним навчальним закладом та початковою школою з метою
адаптаційної підготовки вихованців ДНЗ до навчання у школі; розвиток кричного
мислення
Заняття
з математики у різновіковій групі ДНЗ
«Вербиченька»
Мета:
·
Розвивати логічне мислення, пам'ять, зосередженість,
дрібну моторику пальців;
·
Формувати критичне мислення дошкільників;
·
Виховувати уважність, активність на занятті,
організованість, інтерес до математики;
·
Продовжувати вчити дітей рахувати в межах п’яти у прямому
і зворотному порядку кількісною і порядковою лічбою;
·
Закріплювати знання геометричних фігур (об’ємних і плоских),
обіграти їх;
·
Продовжувати вчити порівнювати дві групи предметів,
визначати відношення (більше, менше, порівну);
·
Вправляти у орієнтуванні в просторі.
Матеріал:
Демонстраційний
– цифри,
чарівна торбинка з іграшками, карточки з цифрами 1-5, кошик з грушами і
яблуками, геометричний матеріал (плоских і об’ємних), конверт із завданням від «їжачка», предметні
картинки із зображеннями геометричних фігур, іграшкові тваринки, палички
Кюїзенера.
Роздавальний
–
карточки зі смужками, лист білого картону,
іграшки, квадрати і коло - по 5 шт.
Заняття
проводять: вчитель початкових класів Круглик Світлана Миколаївна, вихователь ДНЗ
«Вербиченька» Коннік Алла Миколаївна
Хід заняття
І.
Організація дітей до роботи
В групу заходить Незнайко, який хоче потрапити в
країну «Математики», але він нічого не знає і не вміє.
Вихователь
-
Залишайся з нами. Ми тебе навчимо. Пап ви, дітки,
працюйте зосереджено, бо Незнайко буде у вас вчитися.
ІІ.
Мотивація діяльності дитини
Вчитель
-
А для цього ти, Незнайку, повинен подружитися з цифрами, навчитися разом
з нами рахувати, бо ці знання допоможуть тобі, коли ти підеш до школи.
ІІІ. Робота
над матеріалом
1) Пряма і зворотна лічба в
межах 5: гра «Чарівна табличка»
Із торбинки вихователь дістає іграшки, діти
рахують.
-
Погляньте, хто до
нас завітав іще у гості. Назвіть гостей. Як їх можна назвати одним словом? (Тварини).
Порахуймо їх зліва направо, тобто так, як вони стоять по порядку. Скільки
всього? (лічба1-5). Спробуємо порахувати цих гостей у зворотному порядку (лічба 5-1).
Пропедевтика роботи з таблицею
Вчитель демонструє макет таблиці,
заповнюючи її, вчить працювати вихованців садочка з таблицею.
|
кінь
|
поросятко
|
котик
|
індик
|
собака
|
№ у прямому порядку
|
|
|
|
|
|
№ у зворотному порядку
|
|
|
|
|
|
По заповненій таблиці діти розповідають,
хто перший прийшов, хто другий і т.д. (закріплюється порядкова лічба пряма і
зворотна).
2) Гра «Знайди сусідів»
На дошці цифри виставлені на не
по порядку. Діти називають їх. Упорядковують в прямому порядку (І група), у
зворотному (ІІ група).
3) Гра «Живі цифри»
П′ятеро дітей вибирають по одній картці, на
звороті яких є цифри від 1 до 5. За
командою вчителя «Цифри, по місцям!» діти радяться, як упорядкувати ряд «живих»
цифр у прямому порядку. Інша група виконує завдання, упорядкувавши цифри в
оберненому порядку.
4) Вправи на розвиток
критичного мислення
Вихователь дістає кошик, який захований за дошкою.
- Діти, ви
не бачили, хто приніс кошик?
- Кому він
може належати? Чому у вас виникли різні
міркування? Якен було утруднення? Як дійти до спільної думки? (Міркування
дітей)
Вчитель демонструє те, що є у кошику
-
Ану ж подивимося, чи справдилися ваші прогнози?
-
Тут яблука, груші
і лист від маленького їжачка.
«Груші, яблука у лісі
Я знайшов.
І приніс усе на спинці
В дитсадок.
Прошу все порахувати,
Бо не вмію я, малята».
На дошці виставляє вихователь 4 яблука і 3 груші.
-
Скільки яблук? Груш? Чого більше? Менше? На скільки? Як
побачити різницю між яблуками та грушами?
Вихователь
- Напишемо
лист їжачку після заняття, а зараз дістанемо карточки з двома смужками.
5) Робота з роздавальним
матеріалом з розвитку критичного мислення
Вчитель
-
На верхній смужці викладіть 3 квадрати, а на
нижній – 2 овала.
-
Чого більше? Менше? На скільки?
-
Як зробити порівну? (діти виконують завдання)
6) Робота з паличками Кюїзенера
по формуванню критичного мислення
( розвивальні вправи)
Вправа 1
-
Серед тих паличок, що є на столі, знайдіть і покажіть
таку ж, як у мене. Якого вона кольору?
Вправа 2
-
Я викладу кілька паличок. Запам′ятайте їх. Заплющте очі. (Одну паличку прибирає вчитель). Якої з
паличок бракує?
Вправа 3
-
Перед вами 5 паличок. Яка коротша? Яка найдовша? Скільки
найкоротших вкладається у найдовшій?
Вправа 4
-
Знайдіть абсолютно однакові дві палички. Які вони за
довжиною? За кольором?
Фізкультхвилинка
7) Робота з геометричним
матеріалом. Гра «Чудесний мішечок»
-Я чудесненький мішечок,
Вам, хлопці, я любий.
Дуже хочеться мені знати,
Як ви любите грати?
Вихователь загадує загадки:
«Якщо відгадаєте, то дізнаєтеся, що в мішечку».
Немає кутів у мене,
І схожий на блюдце я,
На тарілку і на кришку,
Хто ж я такий, друзі? (Круг)
Він давно знайомий зі мною,
Кожен кут в ньому - прямий.
Всі чотири сторони
Однакової довжини.
Вам представити його радий,
А звуть його... (Квадратом)
Три кути, три сторони,
Можуть бути різної довжини.
Якщо стукнеш по кутках,
То скоріш підскочиш сам.
(Трикутник)
8) Гра «Вгадай на дотик»
Вчитель
-
Діти, я зараз буду діставати фігуру зі скриньки.
А ви для нашого Незнайка визначають її форму, колір.
-
А тепер завдання для нашого Незнайка. Він буде на дотик
визначати по черзі фігури, а вам потрібно буде пригадати, якої вони форми та кольору.
Вихователь
-
Дітки, а давайте з вами спробуємо бути дослідниками.
9) Питання на логічне
мислення. Гра «Юні дослідники»
-
Покотилися з гори куб і куля. Зможе куб наздогнати кулю?
І чому?
Вчитель
- А чи доводилося вам спостерігати, як може
мандрувати круг по паперовому просторі?
10) Орієнтування у просторі. Гра «Мандруюча
кулька»
1) Діти беруть лист білого
картону і круг; по команді вихователя розташовують круг вгорі, внизу, в правий верхній кут, в лівий
нижній кут і т.д.
2) Питання на логічне
мислення. Гра «Не помились»
-
Скільки коліс у машини? У велосипеда?
-
Скільки сонечок на небі? Місяців? Зірок?
-
Скільки очей у зайця? У курки? У людей?
-
Із одного міста в інше вирушили літак, машина,
велосипедист. Хто перший прибуде на місце?
3) Гра «Вірю – не вірю»
Вчитель називає фразу, і діти
говорять «Вірю!» або «Не вірю!»
-
Слони вміють літати
-
Влітку ми ходимо в шубах
-
Кавуни ростуть на деревах
4) Гра «Назви одним словом»
(на здатність до узагальнення та абстрактного мислення).
Вихователь
Я буду називати групи слів,
об'єднаних за спільною ознакою, а ви спробуєте назвати їх одним словом.
-
Будинок, сарай, хатина, хмарочос - … (будівля).
-
Брат, сестра, бабуся, тітка, тато - … (родичі).
-
Потяг, велосипед, літак, автомобіль, корабель - … (транспорт).
-
Ігор, Сергій, Іван, Кирило - … (чоловічі імена).
-
Вишня, полуниця, смородина, агрус, кавун - …(ягоди).
-
Стіл, ліжко, шафа, стілець, крісло - … (меблі).
Вихователь
-
Незнайко, тобі у нас сподобалося? Тепер тебе візьмуть у
країну «Математики». І до школи теж.
ІV. Підсумок роботи
Вчитель
-
Заняття закінчено. Що ви розповісте про наше заняття
дома? З ким би ви іще хотіли поділитися враженнями? Гра «Мікрофон»
Заняття в рамках наступності між ДНЗ і школою
«Школа майбутнього першокласника»
Тема. Пори року
Вчитель: Круглик Світлана Миколаївна
Група вихованців дитячого
садка: старша
Провідна діяльність – дидактична гра
Вид
дидактичної гри за характером ігрових дій: гра- загадка
Мета. Поглибити знання дітей про зміни в природі в
різні пори року; вчити бачити ознаки
сезонних змін у погоді, рослинному світі,
поведінці тварин , житті і діяльності
людей; розвивати сприймання,
пам’ять, логічне мислення, кмітливість,
уважність. Сприяти розвитку
продуктивного мислення майбутніх школярів. Формувати комунікативні
вміння. Виховувати прагнення берегти природу.
Обладнання: стрічечки - промінчики ( 4 кольорів), фломастери, макет сонечка
Сюжетні ілюстрації : сезонні зміни в природі
в різні пори року; квіти; тварини;
Зображення
дітей в різні пори року.
Хід заняття - гри
І.
Організація дітей, мотивація діяльності
Вчитель
-
Любі дітки, подивіться довкола. Сьогодні ви завітали до
школи в гості. Це ваша майбутня класна кімната. Чи подобається вона вам? На що
вона вам схожа? Чому саме? Які кольори у ній вам найбільше до вподоби? А
з чим у вас асоціюються ці кольори? Насправді, кольори, які поєдналися ось на
цій дошці, це кольори пір року. І сьогодні пори року у нас в гостях. А ось і
перша гостя. Зустрічаймо її.
Дівчинка - весна
-
Доброго
ранку, діти. Сьогодні я завітала до вас із кольорами
природи. Подивіться, які у мене є гарні стрічки, але вони не прості, у кожній
з них є приховане завдання, кожний колір щось значить. Я пропоную вам
виконувати завдання. Якщо завдання виконане правильно, то стрічечка ставатиме
промінчиком до сонечка, яке ми будемо моделювати.
ІІ. Повідомлення дидактичного завдання
Вчитель
-
Завдання я пропоную виконувати
так: спочатку самостійно, а потім перевірити роботу в групах, як ми робили з
вами у дитячому садочку. Щоб ви могли доповнити власні знання, поділитися
своїми знаннями з іншими.
ІІІ. Робота над
матеріалом
1.Завдання
перше «Відгадай загадку»
-
Діти
подивіться на ці чотири стрічки, з чим вам вони асоціюються? (пори року;
зелений - весна; білий – зима; жовтий -
осінь; рожевий - літо)
-
На
кожній стрічці є
загадка, яку я пропоную відгадати. А для цього
давайте об′єднаймося у 4 групи. Відгадка буде назвою вашої групи.
Жовте
листячко летить,
Під
ногами шелестить,
Сонце
вже не припікає,
Коли
, діти, це буває?
(Восени)
Тане
сніжок,
Квітне
лужок,
День
прибуває,
Коли
це буває?
(Весною)
Хто
наткав полотна
Аж
від лісу до вікна?
І
сміється, задається:
-
От така ширина!
(Зима)
Тане
сніжок ,
Ожив
лужок,
День
прибуває,
Коли
це буває?
(Навесні)
Вчитель
-
Ось перші промінчики вже і прикрасили наше сонечко.
2.Завдання друге «Намалюй
свою пору року»
- Пропоную вам до відгаданих загадок розмалювати свою карточку з певним зображенням пори року, яку
ви відгадали.
- Тепер давайте створимо колаж «Пір року», а наша наступна гостя Осінь
допоможе його оформити і пригостить вас дарунками. А Весна прикрасить наше
сонечко новими промінчиками.
3.Завдання третє «Розмежуй правильно
картки»
Вчитель
- Дітки, спочатку виберіть з всіх запропонованих карток зображення дітей
в певну пору року, кожний виберіть свою картку в залежності від своєї
пори року .
- А тепер, виберіть картки з зображенням стану природи характерні до
певного часу пір року.
- Про які пори року ми до цих пір не згадали?
(Зиму, літо). Ось і вони до нас теж завітали і принесли нові завдання.
Зима
- Діти, я – зима. Люблю морози, сніг. Але дуже хвилююся за тварин, аби їм було не
холодно, не голодно. А чи змінюють свій
образ життя тварини в різні пори року? Подивіться уважно, яких вам
запропоновано тварин, що вони роблять? Тож тепер уважно виберіть собі картку з
зображенням тварини ,уважно подивіться, які саме дії виконує кожна тварина.
Літо
- Діти, я – літо. А чи любите ви літо? Чому? Я асоціюю себе з квітами. А
які ви знаєте квіти? А чи ростуть квіти взимку?А тепер з останніх карток
виберіть таку,квітку яка росте в ту пору
року, яку ви намалювали.
IV. Підведення підсумків
Вчитель
-
Ось і засяяло наше сонечко. В нагороду за вашу старанність, дівчинка Весна
дарує вам стрічки. Розкажіть, якого
кольору у нас стрічечки і з яким
кольором у вас асоціюється кожна пора року.
Розкажіть про пору року, з якою працювала кожна
група, чим вона особлива.
-
Що ви розповісте батькам? Друзям?
-
Бажаю вам, щоб ваш настрій був сонячним, а наше сонечко
буде вас чекати у школі.
Інтегроване
заняття в рамках «Школи
майбутнього першокласника»
Інтегровані предмети: математика, граматики, безпеки житєдіяльності
Заняття проводять:
вчитель початкових класів Круглик Світлана Миколаївна, вихователь ДНЗ
«Вербиченька» Коннік Алла Митколаївна
Мета. Забезпечувати
пізнавальний розвиток дітей, використовуючи методику розвивального навчання Д. Кюїзенера; учити розв’язувати
проблемні завдання; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, уміння
міркувати, робити елементарні висновки; учити встановлювати причинно –
наслідкові зв’язки; викликати інтерес до пізнання шляхом впровадження різних методів та
прийомів навчання та виховання; розвивати монологічне мовлення, збагачувати
словниковий запас; ознайомити дітей із методом «Мозкового штурму» (під час обговорення
проблемної ситуації пропонуються різні варіанти, коли, аналізуючи їх, діти обирають найприйнятніший варіант);
закріпити математичний рахунок в межах 6; узагальнити та систематизувати знання дітей про
електроприлади, їх користь та небезпеку користування дітьми; виховувати
увагу, ініціативність, організованість, дисциплінованість.
Обладнання: іграшки: Сови, Незнайка, жабеняти; паперова квітка з пелюстками - завданнями,
роздавальний матеріал - палички Кюїзенера,
цифри від 1 до 6, роздавальні картки.
Хід заняття
(Діти,
стоячи півколом, вітаються одне з одним та з гостями)
Вихователь
-
Діти,
давайте привітаємось до наших гостей – вчителів, батьків. Сьогоднішнє заняття ми
проводимо разом з учителем школи Світланою Миколаївною.
Усміхнемось всім навколо –
Небу, сонцю, квіткам, людям,
І тоді обов’язково
День для вас привітним буде!
-
Діти,
сьогодні до нас завітала незвичайна гостя, а хто це відгадайте загадку:
Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.
(Сова)
-
Так,
діти! Але це незвичайна Сова, а дуже мудра!
(З′являється
іграшка сови, вмикається звукове
відтворення слів сови)
Мудра Сова
-
Добрий
день, малята! Я знаю, що ви допитливі, розумні та кмітливі. І сьогодні я
принесла вам подарунок від мудрої Сови – квітку знань. Але на жаль, всі пелюстки цієї квітки
розлетілися. А щоб зібрати цю квітку знань, треба багато знати, бути активними
та уважними. Тримайте!
Вихователь
-
Дякуємо тобі, Мудра Совонько! Допоможемо зібрати квітку, діти?
Діти: Так!
-
Отже, перша пелюстка від Гномика-Знайки. У нього сьогодні день народження. Для
своїх гостей Гномик приготував торт.
(Демонструється
малюнок торта, на якому є 6 свічок різної та однакової довжини).
Вчитель
1.
Дидактична гра «Будь уважним»
- Як ви думаєте,
скільки років виповнилося Гному?
- Як ви здогадалися? Покажіть цифру, яка
позначає число 6.
А ось свічки на тортику незвичайні.
Питання до дітей (мозковий штурм):
- Яка свічка
горітиме довше за всі? Чому ви так вважаєте?
-Яка свічка згорить швидше?
-Які свічки однакові за розміром?
Вихователь
-
До
дня народження Гном прикрасив свою домівку. Він повісив кульки та ліхтарик.
2. Дидактична гра
« Логічні задачі»
- Скільки кульок на малюнку,
покажіть цифру.
- Скільки ліхтариків?
- Скільки всього
прикрас? Як ви здогадалися?
До Гнома завітали друзі.
Гномик пригощав своїх друзів тортиком.
(Демонструється
малюнок зі шматочками торта, які відкушені по-різному – більше, менше).
- Який
шматок з’їли більше? Менше? Чому
ви так думаєте?
Вчитель
Друзі грали в різні ігри.
(Демонструється малюнок, на якому
видно пари ніг дітей, що граються).
- Скільки дітей сховалося? Як ви
здогадалися?
Молодці! А далі
наступна пелюстка. З цим
завданням нам допоможе Жабенятко - Квак. Спробуйте дати відповіді на запитання. Вірно ви сказали, що
дітей було шестеро, бо на малюнку 6 пар ніг. Чи можете ви показати цифру, що
вказує на кількість дітей. Чому? Якою цифрою потрібно доповнити числовий ряд?
Як число 6 можна викласти паличками Кюїзенера? Зробіть це різними способами.
Вихователь
3. Мовна
гра «Так» чи «ні».
1. По небу пливе крокодил?
2. У порося є крила?
3. Взимку ростуть квіти?
4. Білка полює на зайця?
5. Яблука ростуть на городі?
6. Вовк взимку лягає спати
- Ну що ж, молодці! Третю пелюстку ви отримаєте, коли
допоможете жабенятку розібратися, якої фігури не вистачає.
3.
Вправа «Якої фігури не вистачає»
(Індивідуальна робота дітей на роздавальних картках).
Вихователь пропонує розглянути , як
розкладені геометричні фігури в клітинках у першому ряді.
Вихователь
- Назвіть фігури в першому ряді. Скільки їх?(Трикутник, квадрат, коло, їх 3)
- Які фігури в другому ряді?(Квадрат, коло)
- Яку фігуру необхідно додати? (трикутник)
- Які фігури в
третьому ряді?(Трикутник, коло)
- Якої фігури
бракує? Покладіть картку з відповідною фішкою. (Квадрат)
-
А ось
і четверта пелюстка.
У виконанні завдання нам допоможе Незнайко.
Вчитель
4. Дидактична гра «Ігри та вправи з чарівними паличками Кюїзенера»
-Покладіть стільки
ж паличок, скільки у мене, у Алли Миколаївни.
- Яка найдовша?
Яка найкоротша?Чому у вас вийшли різні відповіді?
- Покажіть
паличку червоного, жовтого, синього
кольору.
- Покажіть будь
–яку паличку , яка коротша за синю і довша за червону.
- Покажіть паличку не жовтого кольору.
Буратіно
-
А ось і остання пелюстка - п’ята.
Діти, подивиться, всі ці предмети - мамині помічники.
- Що ви тут бачите? (діти називають побутові
електроприлади).
- Але деякі з них можуть бути небезпечними для дітей. Чи знаєте ви
їх?
Вихователь
5. Дидактична гра
«Мамині помічники» (безпека життєдіяльності)
- Давайте помітимо фішкою ті предмети, які можуть бути небезпечними
для дітей. (Помічають)
- Так, праска небезпечна для дитини. Чому?
- Сірники небезпечні. Чому?
Молодці, діти, впоралися з завданням!
Вчитель
-
Нарешті
ми зібрали останню пелюстку. Яка ж гарна квітка знань!
Скажіть, хто до нас сьогодні завітав у гості?
- Чи сподобалося
вам заняття?
А що вас зацікавило найбільше?
-
Що було
важко?
-
Ви
всі були великими молодцями!
Наша Сова рада, що ви зібрали квітку знань! А це тому, що ви –
уважні, кмітливі та дуже розумні!
Вихователь
Людина в світ прийшла, щоб жити,
Старанно вчитись, труд любить.
Щоб все на світі знати, вміти,
Й добро на цій землі творить.
Вчитель
А за хороші знання, правильні відповіді,
прийміть від Сови гостинці!
Немає коментарів:
Дописати коментар