Урок: математика
Клас: 1
Вчитель – Круглик Світлана
Миколаївна
Тема уроку. Склад числа 10. Послідовність
чисел у межах 10. Складання прикладів за малюнками. Розпізнавання геометричних
фігур.
Мета уроку. Формувати
уявлення про склад числа 10 як створення числових комбінацій. Розглянути всі
варіанти складу числа 10 мнемотичними прийомами, вправляючи у складанні
прикладів за малюнками та в процесі
перебудови казкового мнемотичного сюжету на «Jump story». Вправляти у розпізнаванні геометричних фігур.
Досягти сприйняття,
осмислення і запам’ятовування матеріалу способом подачі страшної історії, що
містить інтригу.
Розвивати мислення,ь
навички каліграфічного письма.
Виховувати старанність,
ціннісне ставлення до людини.
Методична мета. Розробка уроку з використанням методики
сторітеллінгу.
Тип уроку – комбінований
Обладнання: підручник «Математика» 1 клас, робочий зошит,
ручка для роботи у зошиті, малюнки цифрообразів, сюжетний мнемотичний малюнок
на сюжет утворення складу числа 10, монети вартістю 1к, 2к, 5к.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в
клас.
І цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
ІІ. Повторення вивченого
матеріалу
1.
Гра «Мовчанка»
(робота з числовим віялом)
Діти показують відповідь
розв’язаного прикладу (на склад чисел за мне- мотичними прийомами,
впроваджуваними в процесі роботи гуртка для першокласників «Планета
Міркувань-1»)
1+3 4+2
5+3 6–3 6+4
10–5 7+2 4+1
2.
Гра «Десять клітинок»
-
Обведіть
у зошиті 10 клітинок. Розфарбуйте третю і дев’яту клітинки.
3.
Каліграфічна
хвилинка «Конкурс красунь»
Записати рядки чисел 7,
8, 9
4.
Гра «Загубилося число»
Змагаються три групи
учнів. Діти заповнюють порожні клітинки
4+?=5 3+?=4 7+?=8
?+1=6 ?+1=9 ?+1=4
2+?=4 2+?=5 3+?=5
?+?=5 ?+?=6 ?+?=4
5.
Весела лічба
До зайчика на обід
Завітів дружок-сусід.
Зайченята поруч сіли
Та по п’ять морквинок
з’їли.
Хто з вас вміє рахувать?
Скільки буде п’ять та
п’ять?
-
Отже,
яке число ми сьогодні будемо утворювати?
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
1.
Вступне слово вчителя. Історичні
відомості
-
Число
10 виступало у стародавні часи символом гармонії, повноти й достатку. Десяток
став основою десяткової системи обчислення, яку використовують у всьому світі.
Ви знаєте, що кожне ім’я мало своє число? А число 10 складється із 1 та 0,
отже, десяти відповідає число імені 1 – це Віра, Наталка, Оксана, Толя, Ілля.
Ви енергійні, впевнені у своїх силах і можливостях, сміливі, любите ризик. Але
мудреці радять «не втрачати голову» й десять разів подумати, перш ніж братися
за справу.
2.
Гра «Чарівні фігурки»
(робота з індивідуальним матеріалом у групах)
-
Покладіть
10 квадратиків. Відсуньте один квадратик убік.
-
Скільки
квадратиків ліворуч? А скільки праворуч?
-
Як
можна ще розділити квадратики, щоб дістати число 10?
Діти називають усі випадки складу числа 10
Фізкультхвилинка
Спробуй пальці рахувать:
Один, два, три, чотири,
п’ять.
Один, два, три, чотири,
п’ять.
Десять пальців, пара рук
–
Ось твоє багатство, друг!
3.
Робота з мнемотичним матеріалом.
-
Діти,
погляньте на наш новий малюнок.
-
Хто на ньому
головний? А що у Сонечка в руках? Для чого йому чарівна паличка?
-
Ви любите страшні
історії, від яких серце завмирає? Я склала одну таку страшну історію, в науці
це називається «Jump story», але невпевнена, чи варто вам її розповісти. Можливо
хтось боїться?
-
Ні? Ну тоді слухайте.
Я впевнена, що ця історія допоможе
подолати ваші власні страхи, а іще вона вам допоможе запам’ятати склад числа
10.
Як Сонечко друзів
врятувало. Склад числа 10
В країні Чисел жили друзі. Вони
здавна приятелювали. Допомагали один одному, разом проводили вільний час. І все
у них би було гаразд, якби не трапилася одна страшна історія. Якось уночі, коли
друзі спокійно відпочивали у своїх ліжечках, в їхню дружню країну пробрався
Морок Смутку. Він захотів зоволодіти секретом багатства. Злий чаклун накрив все
навкруги своїм чорним простирадлом, і до мешканців країни прийшли чорні сни.
Олівчику наснилося, що Кит тоне у синьому морі, бо до нього прилаштували
важелезний якір. А Олівчик приклеївся до берега і не міг йому допомогти.
Ластівці наснилося, що у неї зв’язані крила. А машина, яка приїхала на
допомогу, не може рушити з місця. Уві сні рудої Лисички зачарований молоток
зруйнував її житло. Вона залишилася сама в нічному лісі, а казковий Будиночок
не зміг прийти вчасно на допомогу, бо у нього не стало ніжок. Гарячий чайничок
чомусь вихолонув і замерзав на самоті. Рум’яне Яблучко побачило жахливий сон
про те, що ніде не змогло знайти свого братика-близнюка. Ніч поволі зникала в
зачарованому просторі, і перші промінці Сонечка торкнулися Землі. Сонечко прокидалося
завжди першим. Ось і сьогодні воно встало, освітило все навкруги, постукало у
віконця до друзів, сподіваючись, як зазвичай, зустріти щирі посмішки. Але як
воно злякалося, коли побачило перелякані обличчя. Друзі тремтіли від страху і
не могли вимовити ані слова. Сонечко все зрозуміло. Як же розчаклувати друзів,
поки не настала наступна ніч і вони не загинули? Чи встигне воно їм допомогти?
Та розмірковувати не було часу. Сонечко
швидко понеслося до Феї
Мнемозини, позичило чарівну паличку. Фея на те і була феєю, щоб знати всі
секрети чар. Вона порадила Сонечку знайти кожного мешканця країни Чисел,
доторкнутися до нього та зняти чари, тобто виконати бажання. Лише коли з
кожного мешканця знімуться чари, друзі знову навчаться радіти і повернуть
незвичний секрет багатства, який був лише у їхній країні. Сонечко взяло до рук
чарівну паличку і відразу побачило жахливі сновидіння.
-Виконуються всі бажання! , -
гучно оголосило Сонечко. Швидко до мене!
Друзі стали показувати, що їм
було потрібно. Ластівці потрібна була справна швидка машина. Кит давно хотів
мати олівчик, щоб навчитися малювати. А ще, всім відомо, олівець, будучи
дерев’яним, не тоне у воді. Тож за нього може триматися Кит і звільнитися від
якоря. Лисичці-майстрині потрібен був слухняний Молоточок, аби полагодити
Будиночок. А Будиночку потрібно було зрушити з місця. Всі друзі були начебто
розчакловані. Проте радість ї багатство до них не верталися. В чому ж справа,
діти? Так. Не всіх друзів було знайдено. Аж раптом вони побачили, що в кущах
іще лежав Чайничок, який майже замерз. Сонечко швидко його відігріло і поклало
у Будиночок. Та найбільше пощастило Яблучку. Бо воно знову зустрілося зі своїм
братиком. Друзі щиро раділи такій зустрічі. Тепер всі бажання було виконано. І
в цей же час сонячні промені осяяли всіх посмішкою. Всі відразу зрозуміли, що
разом вони - сім’я. І секрет радості полягає, певно, саме в тому, коли в тебе
багато друзів, готових прийти вчасно на допомогу і коли ти живеш у такій
дружній щасливій сім’ї. Невже може бути більша радість? Друзі, а ви згодні, що
це і є секрет багатства?
Відтоді в країні Чисел завжди
панує злагода. І коли жителі збираються разом, то Сонечко щиро радіє за друзів.
-
Спробуйте
відтворити страшні сюжети, що траплялися з різним парами героїв. Давайте
складемо колективну розповідь за сюжетом картинки, що містить дружні стосунки.
Наприклад. Почніть свою розповідь так. Якось Сонечко захотіло зробити щось
приємне для друзів. Воно взяло до рук чарівну паличку і вигукнуло:
-
- Виконуються всі бажання!...
-
А як, на вашу думку,
такі історії вам можуть прислужитися? (Ми зможемо гарно розмовляти; може хтось
стане письменником і напише ці казки для інших дітей; не варто боятися того,
про що не знаєш, треба шукати вихід)
4.
Складання прикладів на додавання за малюнками. Запис у зошиті.
5.
Робота з числовим рядом.
1 ?
3 4 ?
? 7 ?
9 ??
-
Назвіть
пропущені числа.
-
Яке
число в цьому ряді найбільше?
-
Назвіть
«сусідів» числа 9.
-
Назвіть
всі числа, більші від двох, але менші від 9.
-
Назвіть
всі числа, більші від одного, але менші від10.
ІV. Закріплення
вивченого матеріалу
1.Робота з монетами. Складння прикладу на додавання кількох
доданків
- Якими дрібними монетами можна замінити
монету вартістю 5 копійок?
(1+1+1+1+1; 2+2+1;
2+1+1+1)
- Скільки буде 5 копійок та 5 копійок?
- Діти, де в житті ви можете застосувати ці
знання? (У магазині під час здійснення покупок, отримання здачі)
2.Геометричний матеріал. Робота в групах
- Що спільного у всіх трьох масок і чим вони
різняться?
(Викладаються три маски:
обличчя із кругів. Очі у першої маски із маленьких кружечків, у другої – із
прямокутників, у третьої – із трикутників. Носики у вигляді однакових
прямокутників. Ротики – однакові овали.)
Фізкультхвилинка
Раз – піднятись,
підтягнутись.
Два – зігнутись,
розігнутись.
Три – в долоні три
плеска.
Головою три кивка.
На чотири – руки ширше,
П’ять – руками помахать.
Шість – за парту тихо
сядь.
3.Віршовані задачі
У Андрійка шість книжок,
А в Павла – чотири.
Скільки книжечок разом,
Ви вже полічили? (6+4=10)
Сім горобців на ганок сіли,
До них три ще прилетіли.
Скільки горобців усього
Позліталися до нього?
(7+3=10)
9 кошенят пісок копають
Та на сонці засмагають.
Ще одне сидить в траві.
Скільки їх, скоріш кажи!
(9+1=10)
В чепурненькій годівниці
Горобці сидять, синиці.
Шість горобчиків завзято
Узялись зерно клювати.
На мотузці куснем сала
Дві синички ласували.
Полічи на рахівниці,
Скільки пташок в
годівниці? (8+2=10)
-
Де у
своєму повсякденному житті ви змогли б застосувати зміст задач? (Порахувати,
скільки шматочків сала повісити для синичок; вміти порахувати кошенят дома, щоб
вони не загубилися)
Запис прикладів у зошит.
V. Підсумок
уроку. Рефлексія.
- Яке число було головним сьогодні на уроці?
- Назвіть склад числа 10.
- Яке завдання сподобалося найбільше?
Оцінювання роботи учнів на уроці
-
Ми
працювали сьогодні здебільшого в групах. Тож давайте оцінимо роботу на
«Чарівних стрічечках» за критеріями «Дружно – не дружно» (оцінка роботи за
системою РН Ельконіна – Давидова).
Немає коментарів:
Дописати коментар