Заняття гуртка «Планета міркувань базується на розвитку продуктивного
мислення молодших школярів. Воно є логічним продовженням уроків за системою
розвивального навчання. Проте така форма роботи може бути застосована і на
уроках за традиційною системою. Для таких занять існує спеціальний посібник, що
так і називається «Планета міркувань». Цей посібник вчить дітей продуктивному
відтворенню матеріалу від практики до виведення теоретичних суджень. Таким чином,
створює можливість пошуку, що є підґрунтям для подальшого формування критичного
мислення. Сьогодні ви побачите застосування продуктивних прийомів відтворення
матеріалу на прикладі формування математичних вмінь.
Заняття гуртка
Тема. Числові головоломки
Мета. Продовжити знайомство
учнів з числовими головоломками. Вчити дітей розв’язувати головоломки даного
виду. Розвивати логічне мислення, вміння аналізувати. Виховувати бажання
пізнавати нове.
Хід заняття
Етап створення ситуації
успіху
Щось відоме і нове зустрічає скрізь тебе.
Все уважно розглядай, точну відповідь шукай.
Щоб помилок уникати, треба розум розвивати.
Гостре око, слух, терпіння – і тоді прийде уміння.
І про тебе намаскінець люди скажуть: «Молодець!»
Етап підведення учнів до
постановки навчальної задачі
«Краса і сила математики – у її чіткості і досконалості» - девіз заняття
-
Сучасне життя без математики неможливе. Адже, щоб
збудувати літак, автомобіль чи корабель, потрібна математика. Щоб скласти
розклад руху літаків, поїздів, автобусів, потрібна математика. Люди
використовують математику, коли вони щось будують, купують чи продають, рахують
час, вимірюють віддалі, купують одяг чи просто грають в ігри. Навіть коли ви
дивитеся телевізор чи телефонуєте друзям по мобільному телефону, будьте певні –
і тут присутня математика. А щоб рахувати, як летить звичайнісінький
волейбольний м’яч, потрібна не проста, а вища математика. Важко уявити, що б
трапилося на Землі, якби люди раптом втратили математичні знання!
-
До нас на урок потрапило посилання координатора Мудрика.
Прочитайте його.
Етап постановки часткової задачі
Читання посилання від координатора Мудрика (с.53, 2,3 абзаци)
-
Над чим ми будемо працювати?
-
То допоможемо повернути порядок у Математичний оазис? Як
це зробити?
Етап розв’язання
часткової задачі
-
Змій Заздрості намагається зашкодити нашому польоту. Лише
розв’язавши його завдання, ми дістанемося Математичного оазису на Планеті
Міркувань-4.
Розумова розминка
«Вгадай число»
-
До числа 3 додали задумане число, суму збільшили в 5
разів і отриманий добуток відняли від 70. В результаті одержали число 15. Яке
число задумали? (8).
-
Доречі, як повідомляє інструктор Плюсик, саме сапсан за
ідеальних умов може бачити голуба на відстані 8 км.
«Головоломки з однаковими числами»
-
Запиши число 100, використавши найменшу кількість одиниць
(111-11)
«Числові ребуси»
Гор+?+а
Г+?+ник
-
Яке число використали в ребусі? Що в житті може бути
одним?
-
Що ви знаєте про це число?
Учень
Серед чисел я найперша відлік всьому починаю.
І хоча я не актриса, всяк чудово мене знає.
Знайте всі: без одиниці, хоч вона й така мала,
Не могло на світ з’явитись ні єдиного числа!
-
Поміркуємо: один зошит, одна квітка. Це мало – один. Але
з іншого боку, хто для нас найдорожчий?
Учень
-
Мама лише одна на світі буває.
Пестить і голубить. Розуму навчає.
-
І останнє завдання від Змія.
Графічний диктант
Диктант: від початкової
точки: 1 клетка вправо, 1 вгору, 1 вправо, 1 вгору, 1 вгору 2 вправо, 1 вгору,
1 вправо, 1 вгору, 4 вправо, 1 вниз, 1 вправо, 1 вгору 1 вліво, 2 вниз, 1
вправо, 1 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 1 вправо, 1 вгору, 1 вправо, 1 вгору, 1 вправо,
1 вгору, 2 вправо, 1 вниз, 1 вліво, 1 вниз, 1 вліво, 3 вниз, 1 вправо, 1 вниз,
1 вправо, 1 вниз, 2 вліво, 1 вгору, 1 вліво, 1 вгору, 1 вліво, 1 вгору, 1
вліво, 1 вниз, 1 вліво, 2 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 1 вправо, 1 вниз, 3 вліво, 1
вгору 4 вліво, 2 вниз, 1 вліво, 1 вгору, 1 вліво, 2 вгору, 1 вліво, 1 вгору, 1
вліво, 1 вгору, 1 вліво, 2 вгору, з’єднати з початковою точкою.
-
Що отримали? Найменшою серед риб є риба-бичок – пандака –
1см. Живе біля Філліпінських островів.
-
-
- Молодці! Ви
гарно справилися із завданнями Змія. І ми вже на Математичному оазисі.
Робота за посібником
-
Інструктор Плюсик повідомляє, що жителі Математичного
оазису розкидані по всій планеті. І тому їм часто доводиться пересилати дуки
один одному. Для цього є спеціальні будиночки. Той, хто створює і пересилає
думку, розташовується ліворуч і пересилає її у будинок праворуч. Це може бути
якась ідея чи правило. У правому будиночку потрібно «зловити» цю ідею і
використати у завданні. Потренуймось і
ми ловити ці ідеї!
«Числові будиночки» (завдання 1, с. 54, 55)
-
Яке правило загадали в будинку ліворуч №1? (всі цифри
сумуються)
-
Якщо СУМЦ (2,11,3)=7, тоді СУМЦ (91,2)=12
-
Яке правило
загадали ліворуч у будинку №2? (всі числа множаться)
-
Якщо ПОМ (3,2,1)=6, тоді ПОМ (9,1,4)=36
-
Яке правило загадали в будинку ліворуч №3? (кожне число
ділиться на 2 і формується результат)
-
Якщо ДЕК (6,8)=34, тоді ДЕК (4,18)=29
-
Яке правило загадали ліворуч у будинку №4? (кожне число
помножили на 2 і з них сформували результат)
-
Якщо БАМ (2,1)=42, тоді БАМ (6,9)=1218
-
Яке правило загадали ліворуч у будинку №5? (кожне число
множать само на себе і поєднують результат)
-
Якщо САМ (2,1)=41, тоді САМ (9,2)=814
-
Молодці! Ви, як і жителі Планети Міркувань-4, навчилися
«ловити» ідеї.
-
Виконуючи наступні завдання, ми допоможемо розцвісти
квітці, яка принесе душевне тепло жителям Математичного оазису.
«Поміркуй!» (завдання2, с.56)
-
Кожне число із лівого будиночка має пару в правому
будиночку. І лише одне число не знайшло собі пари. Що ж це за число? (13).
-
Погляньте, який паросток виріс із грунту.
-
Додай пропущені числа у вільних частинах круга. (завдання
3, с.56)
-
Які числа пропустили у синьому крузі? (7,ХІІ), в
зеленому? (19, ІV).
-
А ось з’явились перші листочки з пагінчику.
-
Щоб пелюсточки були різнокольоровими, треба знайти фарбу
на цій планеті.
Фізкультхвилинка
Ми в ракету дружно сіли і у космос полетіли.
1,2,3,4,5 – стали в космосі кружлять.
Покрутились, повертілись, на хвилинку зупинились,
Барв веселки назбирали.
Покрутились, озирнулись,
До планети повернулись.
«Домалюй»
-
Фарбу маємо, то ж мандруємо далі!
-
Які наступні дві фігури треба домалювати, виконуючи
завдання 4? (цей ряд є симетричне відбиття цифр 1, 2, 3,4, потрібно симетрично
відбити дві наступні цифри 5, 6).
1)права симетрія, 2)ліва,
3)нижня, 4)верхня.
- Завдання виконали правильно. На квіточці
виросла перша пелюстка.
- Які наступні дві фігури треба домалювати,
виконуючи завдання5? (Симетричне відбиття літер А, Б, В. Симетрично відбити дві
наступні літери.)
- І з цим завданням впоралися. Погляньте, яка
красива пелюстка з’явилпся на квіточці!
«Відгадай!»
-
Якому слову відповідає заштрихована частина? (завдання6)
– сто, мак, кокон, сірка.
-
На квіточці з’являється ще одна чарівна пелюстка.
-
Які числа слід поставити замість знака питання? (завдання
7)
(а) – 11 просумувати числа; (б) –
7 відняти числа; (в) – множення; (г) – 5 ділення.
- Ще одна пелюстка!
Робота в групах
-
Щоб квітка повністю розквітла, виконаємо завдання в
групах.
Завдання 8а)І група
-
Кожному відрізку відповідає якесь число, що внизу. Які
числа слід поставити замість знака питання? (1,3,8; 5,9;
3,8,9; 1,8,9)
Завдання 8б) ІІ група
-
Кожній фігурі відповідає літера, що внизу. Які літери
слід поставити замість знака питання? (А,Е,Р;
А,К,Р; Е,О,У; А,Е,К,О).
-
Погляньте, як зацвіла наша квіточка. Вона зацвіла всіма
кольорами райдуги.
Фізкультхвилинка
«Райдуга»
-
Що райдужна квітка принесе жителям Математичного оазису?
Так, кожному мешканцю – душевне тепло. Бо ми працювали на уроці математики
старанно, дружно і радісно!
Етап рефлексії
-
Чи сподобалася вам математично-комічна подорож?
-
Що виявилося найцікавішим? Найскладнішим?
-
Щоб повернутися на планету Земля, доберіть подібне
завдання і запропонуйте його однокласникам.
Немає коментарів:
Дописати коментар