понеділок, 17 грудня 2018 р.

Як зацікавити читанням

Як зацікавити дітей читанням – практичні поради


Коли йдеться про заохочення дітей до читання, найперше говорять про сім’ю і її приклад. Про те, наскільки читають батьки. Але й учителі можуть посприяти заохоченню дітей до читання. Журналістка “Нової української школи” зібрала поради, як привернути увагу дітей до книжок.

Анастасія Величко, вчителька (розповідь з сайту Барабука).

– Зробіть читацький щоденник. Наш щоденник щороку еволюціонував: від творчого блокнота до літературної карти, а потім – до учнівського блогу “My summer diary”. Щоденник складається з передмови, інструкції і 30-nb завдань, мета яких – не лише розважити дитину, а й навчити її бути пошуковцем, розвивати пізнавальну гнучкість, нестандартне мислення.
Більшість завдань розраховані на виконання після прочитання хоча б однієї книжки, проте навіть якщо ви зробите селфі з бібліотекарем, то, вважайте, ваша місія почалася! Саме так, друзі, весь “смак” щоденника в тому, щоб навіть банальний похід до храму книжок перетворити на міні-квест!
Цього року порадила відчути себе Гераклом не за силою, а за розумом (виконуючи 12 літературних творчих “подвигів”).
Фото: barabooka.com.ua
Запропонувала виготовити стенди з картою світу, на якій би учасники й учасниці робили позначки у вигляді прапорів країн письменників, книжки яких вони прочитали (наприклад, Ю. Винничук “Місце для дракона” – Україна).
Увесь потрібний роздатковий матеріал учасники отримали від мене (прапори, карти, інструкції, звернення, завдання), а втілювали ідеї самостійно.

Каріна Фархад, вчителька (розповідь з сайту Барабука).

Фото: barabooka.com.ua
– Зробіть стікери на книжки. Якось я попросила дітей намалювати три різні характеристики-емоції: “сподобалось”“посередньо” та “не сподобалось”. Із цих малюнків ми зробили стікери: я відсканувала, в Adobe Photoshop оформила їх у кола діаметром 2 сантиметри, розмножила й роздрукувала на клейкому папері, а діти їх самостійно вирізали.
Тепер вони вестимуть читацькі щоденники, а свої стікери будуть клеїти до кожної книжки, характеристиці якої він відповідатиме. Це їм сподобалося: самостійно вже напланували, що прочитають, щоб швидше приклеїти все.

Марія Горбач, вчителька

– Проговоріть альтернативні продовження/закінчення історій, а потім порівняйте з авторськими.
– Поговоріть про те, що не сподобалось у книжці і чому. Так можна показати учням, що нормально не любити всі книжки.
– Спробуйте вгадати, про що книжка за обкладинкою. Якось я дала таке завдання класу, а потім майже половина дітей ту книжку в мене позичили, щоб дізнатись, що там було насправді.

Закордонний досвід*

– Змагання з читання. Дайте дітям широкий перелік книжок різних жанрів. Нехай ті, хто прочитають за рік найбільше, – отримають нагороди.
– Зробіть список класики “16 книжок до 16 років” – це хороший спосіб зародити в дітей відчуття змагання.
– Літнє “екстремальне читання”. Нехай діти роблять фото, як читають у дивних місцях. Фото можна буде розвісити в коридорі школи.
– Залучення вчителів. Попросіть учителів інших предметів принести дві-три свої улюблені книжки. Нехай на початку кожного уроку (географії чи математики – байдуже) впродовж десяти хвилин учителі зачитають свої улюблені фрагменти з книжок. Діти будуть обговорювати почуті уривки. Це особливо корисно, якщо учні не бачать вдома своїх батьків за читанням.
– Читацькі стіни. Навколишнє середовище повинно заохочувати читання в усіх його формах. Але просто розмістити плакат з написом, що читання – це круто – не має сенсу. Натомість можна попросити дітей вказувати на плакаті назву книжки, яку вони зараз читають, і кілька речень про що вона.
– Кинути все заради читання. Такий прийом використовують у Британії. Діти і вчителі покидають свої завдання і поринають у читання хороших книжок. Уся школа має встановлений для цього час. Наприклад, раз на тиждень. Це може виглядати приблизно так.
Фото: автор – ArturVerkhovetskiy, Depositphotos
– Запрошуйте авторів книжок на уроки. На дітей можуть вплинути письменники, які розповідають про власний досвід читання і писання.
– Перервіть читання на чомусь, що інтригує. Зачитайте класу вголос початок нового оповідання і перервіться. Поговоріть з учнями про те, як може розвиватися далі сюжет. Їм захочеться перевірити, чи вони мають рацію в своїх здогадках.
– Розповідайте про історію книжок. Діти охочіше читають книжки, які коли-небудь були заборонені. Або ті, щодо яких ви висловлюєте стурбованість і кажете, що в книжці є місця, які краще пропустити.
– Познайомте підлітків з читацькими додатками. Якщо телефон міцно закріпився в житті дітей, то хай використовують його з користю. Запропонуйте їм завантажити додаток Bookmate (тут можна не тільки читати книжки, але й обговорювати) або зареєструватися на Goodreads (тут можна оцінювати прочитані книжки і залишати відгуки).
– Проводьте паралелі між героями, собою і учнями, знаходьте спільне й відмінне. Ставте запитання: “Чим ти схожий на Маленького принца? Чим відрізняєшся? Що б зробив на його місці?”. Такі запитання збільшують зацікавленість до творів.
* За матеріалами:
Надія Швадчак, “Нова українська школа”

субота, 8 грудня 2018 р.

самооцінка учнів

Як підвищити самооцінку учнів.
Чому розумна дитина погано навчається? Якщо у вашому класі є учні, які, попри старанність та наполегливість, ще не відмінники, то ці прийоми для вас.
Психологи довели, що успішність людини та її самореалізація залежать від самооцінки. Чим кращої ви про себе думки, тим вдалішим є ваше життя. Чи думка дійсно матеріальна? Так. Діти з високою самооцінкою впевненіші у собі,  успішні не лише в навчанні, а й у позашкільному житті, популярніші серед однолітків.  Із таких школярів виростають ті, ким пишаються й батьки, й вчителі. Як їм допомогти стати успішними дорослими?

Самооцінка та успішність у навчанні

Самоповага не виникає на порожньому місці. Добре навчається той, кого дорослі частіше хвалять.
Звідки дитина дізнається, хто вона та як до неї треба ставитися? Звісно, від дорослих. Багато часу учень проводить у школі. Всі ставлення вчителя і учня одне до одного залежить і сприйняття предмета, а це відбивається й на оцінках. Скажіть дитині, що вона розумна і талановита – й побачите, як покращаться її оцінки.
Частіше хваліть своїх учнів навіть за  незначні досягнення. Кожен з них відчуватиме підтримку та впевненіше братиметься за більш складні завдання. А значить, покращуватиме й знання, й самооцінку.
Похвала надихає дитину повірити у власні сили, а  невеличкі перемоги – на значні досягнення.
Психологи пропонують техніку  Flow List, завдяки якій маленькими кроками можна дійти до великих успіхів. Технологія привчає мозок бути успішним. Що для цього необхідно? Слід скласти перелік завдань від найлегшого до досить складного. Виконувати їх  за наростанням складності. Не підвищувати рівень дуже швидко. Важливо давати відчути дитині перемогу та впевненість у собі на кожному рівні складності.
Наприклад, складіть план дій для дитини, якій важко впоратися з математикою. Нехай це буде щось веселе та легке. Пограйте з учнем у шпигунів. Видайте дитині надсекретне доручення для порятунку Всесвіту. Поінформуйте, що про кожну виконану дію має офіційно звітувати. І першим етапом буде вивчення таблиці множення на 3. Після успішного виконання цього доручення винесіть особисту подяку та підвищте рівень доступу до таблиці множення на 4. Тобто він успішно впорався із надсекретним дорученням. Саме час ускладнити завдання.
Нехай учень звикне, що предмет дається легко й приносить радість і гордість.  Важливо, щоб дитина наочно бачила свої успіхи. Це можуть бути подяки. Це може бути повний звіт за місію з вивчення таблиці множення.
Сформуйте позитивне ставлення до предмета, що колись відлякував. Завдяки застосуванню техніки Flow List  ви покращите не тільки знання учня, а й сформуєте у нього навички успішного подолання труднощів та створите умови для отримання задоволення від власних перемог. 

Самооцінка та соціалізація

Коли ми почуваємося впевненими та успішними? Чи можна бути в доброму гуморі, коли у тебе немає друзів? Як впоратися з труднощами, які вже виникли?
Звісно, подолати проблеми легше, відчуваючи підтримку близьких людей. А якщо настрій не дуже, то друзі завжди розвеселять. Ми сильні, вневнені та креативні, коли стосунки у колетиві дружні. Чим краще ми почуваємося в колективі, тим більшого успіху досягаємо у професійній діяльності.
До класу прийшов новий учень чи учениця? Бачите, що хтось із дітей на перерві тримається осторонь?  
Що як не сміх та спільна справа дарують кожному учаснику відчуття значимості та прийняття колективом? Об’єднайте клас веселою грою для тимбілдингу. Запросіть взяти участь й інших учителів, які викладають у цьому класі.
Пограйте у передавання уявного предмета. Для цього учасники сідають колом. Перший гравець жестами показує, який предмет та в якому напрямку передає. У другому раунді задійте вже два уявні предмети. Їх бажано пустити  у протилежних напрямках. Передавайте від різних учасників. Кількість раундів необмежена. У будь-який момент ведучий питає, у кого уявний предмет та що це таке. Найцікавіше, коли два та більше уявних предметів опиняються в одного гравця, й він має визначити, що ж тримає у руках.
Дитина, почуваючись частиною колективу, навчатиметься та поводитиметься значно краще. А ще й отримає безцінні навички комунікації, навчиться призетнувати себе. А це важливі вміння, які допоможуть успіху в дорослому житті.

Самооцінка та самореалізація

Як дістатися пункту призначення, не маючи ані мапи, ані координат? Ніяк. То як можна реалізувати себе, не знаючи ані про свої сильні сторони, ані  про цілі? Часто людина, невпевнена у собі, не помічає багатьох можливостей.
Запропонуйте учням написати список їхніх позитивних рис. Кожен з дитинства має знати, у чому його  «суперсила». Влаштуйте день компліментів та подяк. По-перше, це навчить дітей бачити не лише свої переваги, а й оточуючих. По-друге, добре слово, почуте від когось з оточуючих, додає сто балів до самооцінки.
Але мало знати, на що ти здатен. Добре ще й визначитися з тим, чого прагнеш. Успішних людей вирізняє вміння правильно та чітко формулювати цілі. Застосуйте методику ДСР (добре сформульований результат). Перше, на що необхідно звернути увагу, діти мають позитивно формулювати цілі. Тобто «не припинити битися», а «дипломатично вирішити конфлікт». Мета має бути підконтрольна виконавцю. Вона повинна  відповідати на запитання «що я можу зробити/як маю поводитися,  щоб отримати бажане?».  
Наступне, що учням слід обміркувати, що вони вже мають для реалізації цілі. Які ресурси є, а які ще треба отримати. Важливо протестувати свою мету на екологічність. Чи нікого вона не ображає? Чи нічиї інтереси не постраждають, коли я її досягну? Й на останок треба визначитися з першим кроком для досягнення мети. Що для цього я можу зробити вже зараз? Що я відчуваю зараз та відчуватиму, коли досягну бажаного?
Ці методики допоможуть вашим учням не тільки стати популярними у школі, добре навчатися й зайнятися справою, якою давно боялися, наприклад,  нарешті піти до гуртку скрапбукінгу. В дорослому житті сьогоднішні школярі вмітимуть формулювати свої цілі, знатимуть свої сильні сторони та бачитимуть безліч можливостей. Не виключено, що хтось із них стане мільйонером

кейс - урок

Огляд особливостей та переваг сучасної навчальної технології: кейс-уроків.
Як поліпшити навчальний процес та зацікавити учнів? Знайти нові форми проведення занять! Звісно, класичні уроки вже давно перевірені часом і їх значення не можна недооцінювати, але і нові підходи варті уваги. Особливо це стосується кейс-технологій, які останнім часом використовуються все активніше.
Вигадали технологію кейсу у США на початку ХХ століття, а найбільш активними його адептами стали викладачі Гарвардської школи бізнесу, зокрема, її декан Дін Донхем. Новий метод вразив викладачів настільки, що згодом став основною формою навчання студентів. Учням була запропонована певна проблемна ситуація, а вони мали проаналізувати її та надати рекомендації щодо вирішення питання. Саме так процес навчання вдалося максимально наблизити до реального життя.

Що це?

Кейс-уроки – це навчальний матеріал, структурований певним чином. Він містить проблемну ситуацію та дані, які треба опрацювати, аби знайти вирішення питання. Представлені дані системно відображають розділи шкільної програми, одночасно охоплюючи і суміжну інформацію поза її межами. Тобто інформація подана у кейсі, обов’язково відповідає чинним вимогам до навчання, але разом з тим тісно пов’язана з реальним життям.
Учні при цьому перестають бути пасивною стороною, що просто сприймає інформацію. Навпаки, вони опиняються в центрі подій та мають активно працювати у групах заради вирішення питання.

Чому це добре?

Все просто: давно доведено, що мозок людини краще сприймає не розрізнені факти, а взаємопов’язані, то чому б цим не скористатися? Зв’язки між поняттями та явищами з різних предметів встановити не так складно, як може видатися на перший погляд. І саме тут на допомогу приходять кейс-технології.
Кожний розділ кейсу не просто висвітлює якусь тему, а дає відповідь на певні запитання:
  1. Як це працює?
  2. Які проблеми існують в зв'язку з цим?
  3. Як їх можна подолати?
  4. Який можна отримати результат?
  5. Які є фундаментальні і нові знання в цій галузі?
  6. Міні-історії.
Таким чином діти отримають цілісне уявлення про досліджуване явище.

Чому це актуально?

Кейс-уроки ліквідують невідповідність між:
  • встановленими стандартами навчання та індивідуальними характеристиками особистості учнів (інтереси, здібности, темп/ритм засвоєння знань тощо);
  • темпами розвитку науки та пізнавальними можливостями учнів;
  • необхідністю обрати навчання за певним профілем та спрямованістю на багатостронній розвиток особистості.
Тож не дивно, що в багатьох країнах кейс-уроки вже давно перетворилися на одну з ключових форм занять, та поступово стають все популярнішими і в Україні. Кейс-технології поєднують у собі багато переваг. І головне, що неодмінно зацікавить вчителів майбутніх першачків, кейси цілком відповідають вимогам НУШ, ідеально вписуючись в концепцію сучасної освіти.

Чому це цікаво дітям?

Спробуйте і побачите, що дітям обов’язково сподобається нова форма занять. А все тому, що під час таких уроків учні:
  • отримують навички швидкого пошуку інформації;
  • вчаться творчо застосовувати отримані дані в практичних цілях;
  • отримують конкретні корисні знання з предмету;
  • самі роблять висновки на основі отриманих знань;
  • покращують свої інтелектуальні та комунікаційні здібності.
Цікаво, чи не так? Але як все це реалізувати на практиці, зокрема в умовах НУШ? Як зробити дійсно оригінальні кейси та правильно поєднати різні галузі знань? Ці питання цікавлять всіх, але особливо ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– вчителів, які вже невдовзі працюватимуть за програмою Нової української школи. Вивчаєте нюанси компетентнісного підходу? Кейс-уроки ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– це саме те, що вам потрібно!
Саме кейс-технологіям та особливостям їх використання у початковій школі згідно з програмами НУШ буде присвячений вебінар Юлії Плющ, фіналістки Всеукраїнського конкурсу Народний спікер V3 та лауреатки ХV обласного конкурсу-ярмарку педагогічної творчості.

10 технік для розвитку уваги

Корисні техніки, які допоможуть розвинути увагу учнів.
Помічали, що деякі учні ніяк не можуть зосередитися навіть під час вивчення найцікавішого матеріалу? Вони ігнорують інформацію, намагаються потай робити щось «своє», чим заважають іншим дітям. Не поспішайте ображатися, а тим більше критикувати їх! Можливо, в учнів проблеми з увагою? У такому випадку діти не можуть якісно та усвідомлено сприймати навчальний матеріал.
Варто пам’ятати, що увагу не лише можна, але й потрібно розвивати! Регулярні тренування дозволять підвищити ефективність засвоєння навчального матеріалу, і навіть більше – допоможуть зробити уважність і зосередженість невід’ємними рисами ваших учнів.  
Пропонуємо вам добірку цікавих та ефективних технік для вдосконалення уваги.

Для початкової школи

Гра «Натюрморт»
Заздалегідь підготуйте яскраві зображення зі значною кількістю елементів, наприклад, натюрморт. По черзі демонструйте їх дітям упродовж 30 секунд. Завдання – запам’ятати, які саме предмети зображені на картинках. Через 30 секунд сховайте зображення та попросіть учнів назвати всі предмети, які їм вдалося запам’ятати. Для ускладнення завдання можна запропонувати учням давати короткий опис зображених предметів (наприклад, груша – жовта).
Гра «Не все на місці»
Підготуйте кілька яскравих картинок. На них мають бути зображені предмети, які, на перший погляд, важко помітити. Попросіть учнів детально розглянути зображення, звертаючи увагу на кожну деталь. Запитайте дітей про кількість побачених предметів, їхнє розташування тощо.
Усім дітям подобаються розмальовки, адже коли чорно-білий малюнок набуває барв – це надзвичайно цікаво. А ще – таке заняття дозволяє розвивати увагу. Роздайте учням роздруківки з картинками для розмальовування та запропонуйте розфарбувати для початку лише найдрібніші деталі.
Вправа «Крапка-лінія»
Кожен учень отримує аркуш паперу із завданням. На ньому є предмети чи істоти, а також приховане зображення, яке можна побачити, лише правильно з’єднавши пронумеровані крапки. Запропонуйте дітям з’єднати лініями крапки по порядку. Виконуючи таку вправу, учні розвивають не лише увагу, але і зорову пам’ять, самостійно формують малюнок, який можна буде використати як розмальовку.
Гра «Чи є зміни?»
Розкладіть на парті до 15 різних дрібних предметів (блокнот, різнокольорові олівці, фломастери тощо). Упродовж 30 секунд учень має уважно роздивитися їх та запам’ятати розташування. Після цього дитина має відвернутися, а ви – перекласти 3-4 предмети на інші місця. І знову в учня є 30 секунд на їх огляд. Коли час сплине, закрийте предмети і запропонуйте дитині назвати ті, які лежать на іншому місці. За кожну правильну відповідь можна отримати 1 бал. Перемагає учень, який назвав усі предмети, що було переміщено.

Для середньої школи

Вправа «Одне ціле»
Покажіть учням зображення предметів, які розділені на дві частини. Вони складені неправильно. Діти мають знайти пару для кожної частинки зображення. Заздалегідь підготуйте великі та якісні зображення, щоб діти змогли розгледіти кожну деталь!
Перегляд тренувального відео
Радимо ознайомитись із комплексом технік та вправ «Володар уваги». Він добре підійде для демонстрації у класі, адже створений у розважальній формі, що неодмінно зацікавить дітей. Здобуті на уроці знання учні зможуть без проблем застосувати вдома.

Гра «Козак-характерник»
У середній школі діти починають вивчати історію козацтва – воїнів, які століттями захищали українську землю. Нагадайте їм, що за легендами, серед них були і характерники – люди, які мали бездоганну реакцію та абсолютну увагу. Вони постійно взаємодіяли з природою та помічали все, що відбувається навколо, адже від цього залежало не лише їхнє життя, але і доля товаришів-козаків.
Оберіть серед учнів одного «характерника». Його завдання – заплющити очі та уважно слухати, а ваше – увімкнути записи дібраних заздалегідь звуків природи. Через 30-60 секунд вимкніть аудіо. Попросіть козака/козачку розказати про те, що це за звуки, звідки вони походять, хто може їх видавати.
Краще спочатку увімкнути відео зі звуками тварин, які можуть бути знайомі дітям і вони легко їх упізнають.

Для ускладнення завдання можна додавати сторонні звуки (удар дверима, звуки крейди тощо). Ця гра добре розвиває не лише увагу, але і сприйняття інформації на слух.

Для старшої школи

Зі старшокласниками, яким знадобиться неабияка увага на ЗНО, варто виконувати складніші вправи.
Вправа диктора Левітана
Всесвітньо відомий диктор Юрій Левітан тренував увагу та концентрацію, читаючи перевернутий текст. Запропонуйте дітям також потренуватися у такий спосіб. Для початку можна буде готувати короткі тексти з великим розміром шрифту.
Учні мають читати текст в одному темпі, спокійним голосом, уникаючи помилок та виправлень. Для ускладнення завдання та вдосконалення уваги учнів пропонуйте більші за обсягом тексти, просіть інших учнів трошки заважати «диктору».
Вправа «Кольори-слова»
Червоний. Зелений. Синій. ЖовтийФіолетовий. Помаранчевий.Коричневий. Синій. Червоний. Чорний. Зелений. Блакитний.Жовтий. Коричневий. Чорний. Зелений. Синій. Фіолетовий.Блакитний. Жовтий. Чорний. Червоний. Помаранчевий.Коричневий.
Завдання для учнів: якнайшвидше називати кольори, але не читати текст.
Вправа «Штурм»
Це тренування чудово підійде для розвитку уваги і пам’яті. Його активно використовують журналісти, телеведучі та актори, які вчаться швидкочитанню.
Для вправи підготуйте картки із цифровими позначеннями та зображеннями (на одній картці – один символ).
Демонструйте кожні 3-5 секунд по 2 будь-які картки 3 рази поспіль. Потім запропонуйте просту математичну дію (наприклад, 236+43). І знову покажіть дві картки. Після цього учень називає чи записує побачені символи у тій послідовності, як їх було продемонстровано.
Для ускладнення завдання можна збільшувати кількість карток або робити символи різнокольоровими. Виконувати вправу можна як індивідуально, так і колективно.
Використовуйте ці техніки розвитку уваги у дітей. Не бійтеся експериментувати, шукайте такі вправи, які найкраще підійдуть саме вашим учням!

підсумки олімпіад

З 1 жовтня до 2 листопада тривала осіння сесія Всеукраїнської інтернет-олімпіади «На Урок». Учні з усієї країни мали змогу спробувати свої сили та виконати завдання з 15 предметів: предметів початкової школи, основ здоров’я, трудового навчання (хлопці та дівчата), інформатики, математики, української мови та літератури, англійської мови, історії, зарубіжної літератури, географії, біології, хімії, фізики, правознавства.
Результати вже оприлюднено! Кожен учень може зайти до свого особистого кабінету та дізнатися, яке місце він посідає у рейтингу. Вчителі теж можуть дізнатися результати зареєстрованих ними дітей, а також порівняти дані по класу, школі, району, області та всій Україні.
Крім того, відкрито доступ для скачування свідоцтв, дипломів та сертифікатів переможців і учасників! Учні знайдуть їх в особистих кабінетах, а вчителі – на сторінках своїх заявок.

Трохи статистики:

  • Олімпіадні завдання виконали 354 тисячі учнів.
  • Узяли участь діти з 5698 шкіл.
  • До олімпіади долучилися учні з усіх областей України, але найактивнішими виявилися Донецька (12,8%), Дніпропетровська (10,26%) та Запорізька (8,98%) області.
  • Наймасовішою стала олімпіада з інформатики – її завдання виконали 70134 учасники, на другому місці опинилася математика – 61792 учасники, а третє місце посіла англійська мова – 49393 учасники.
Також нами були сформовані рейтинги найактивніших шкіл і закладів, чиї учні набрали найвищий середній бал за результатами олімпіади. Лідерами заліку найактивніших стали:
  1. НВО Олександрійська гімназія імені Т.Г.Шевченка (Кіровоградська область, м. Олександрія).
  2. Маріупольська ЗОШ № 41 (Донецька область, м. Маріуполь).
  3. Колегіум №11 (Чернігівська область, м. Чернігів).
Найвищий середній бал отримали:
  1. Кислівська ЗОШ І-ІІІ ступенів (Харківська область Куп'янський район).
  2. ХЛ № 89 (Харківська область, м. Харків).
  3. Чугуївський НВК №6 (Харківська область, м.Чугуїв).
Більш детальну інформацію ви можете отримати за посиланням.
Досягнення учнів – це досягнення їхніх учителів. Тож не вагайтеся, а допомагайте учням проявити себе у будь-яких сферах! Узимку буде нова сесія олімпіад, завдання якої будуть ще цікавішими! А також не забувайте про нові цікаві конкурси від освітнього проекту «На Урок» – «Фінансова грамотність» та «Слово до слова». І, звісно, ми продовжуємо вже традиційний конкурс для вчителів «Вчительська десятка». Долучайтеся та перемагайте!

10 цікавих гіфок

Добірка анімованих зображень, що наочно демонструють механізми фізичних процесів і пояснення сенсу кожного з них.
Як гадаєте, чи багато сучасних та колишніх школярів захоплюються шкільним курсом фізики? Навряд чи! Чому? Більшість його просто не розуміє! Адже зазвичай він складається із суцільної теорії та формул, і далеко не кожний може збагнути, як і де ці знання можна застосувати у повсякденному житті.
Як закохати учнів у цю дивовижну науку? Частіше дивуйте їх захопливими демонстраціями та експериментами, які мають наукове підґрунтя!
Редакція освітнього проекту «На Урок» дібрала 10 яскравих гіфок, які наочно демонструють зміст певних процесів чи принципи роботи фізичних механізмів. Ці зображення можуть вас надихнути на ідеї яскравих дослідів на уроках фізики.

1. Ефект маятника

У природі все перебуває в русі, найпоширенішим його видом є коливання – фізичні процеси, які повторюються через однакові проміжки часу.
Як гадаєте, чому професор так спокійно стоїть перед металевою кулькою? Яка вірогідність того, що вона влучить йому в обличчя?
Найпоширеніші коливання –  вільні, їхній рух з часом затухає, тому амплітуда маятника зменшується. Через це він не повертається до початкової точки, до дії зовнішніх сил.

2. Кулька для пінг-понгу та електронасос

Вплив сили тяжіння відчував кожен із самого дитинства: підстрибнувши, точно не полетиш у космос, не вийде навіть зависнути у повітрі. Заважає літати сила тяжіння. Тоді постає питання: як же це вдалося маленькій кульці?
Кулька для пінг-понгу знаходиться у струмені висхідного повітря. Отже, під кулькою – сили повітряного потоку, які штовхають її догори.
Завдяки тому, що предмет має сферичну форму, при взаємодії з його поверхнею повітряний потік створює завихрення і тому водночас тисне на кульку, штовхаючи її вниз. Також на будь-який предмет на Землі, й на кульку зокрема, впливає сила тяжіння. У випадку, якщо всі ці сили врівноважені, кулька зависає у повітрі.

3. Принцип роботи дверного замка

Усі щодня користуються різними ключами. Запитайте своїх учнів, чи замислювались вони про те, як саме працює замок, яким кожен щодня замикає квартиру чи будинок?
Англійський замок – рухомий механізм із 7 циліндрами, кожен із яких складається з 2 частин і має різну довжину. У замкненому положенні секрету замка металеві циліндри закривають отвір та не дозволяють механізму рухатись.
Щоб перекрутити механізм, необхідно виставити межі складових кожного циліндра в однакове положення, незалежно від довжини самих циліндрів. Це може зробити лише коронка ключа, висота кожної борідки якої збігається за розмірами з відповідними циліндрами дверного замка. Якщо це відбувається, механізм повертається.

4. Феромагнітна рідина

Дозвольте своїм учням відчути себе справжніми чарівниками! Запропонуйте разом створити із рідини багатогранний кристал, який, до того ж, буде постійно змінювати форму! Як саме? Зробіть експеримент із феромагнітною рідиною!
Феромагнітна рідина – речовина, що сильно поляризується під дією магнітного поля. Такі речовини складаються із залізомістких частинок нанометрових розмірів, які знаходяться у зваженому стані та рівномірно розподіляються у певній рідині (як правило, це органічний розчинник чи вода).
Поки немає зовнішнього впливу, поверхня рідини нагадує дзеркало. Однак варто лише піднести до неї джерело направленого магнітного поля, як рідина немов оживає, створюючи динамічні об'ємні форми, які постійно змінюватимуться, якщо рухати магніт.
Після припинення впливу магніту рідина знов розтікається, адже немає природної намагніченості.

5. Принцип доміно

Чи може маленький предмет зрушити з місця той, який переважає його в сотні чи навіть у тисячі разів за розміром? Так! Таку ситуацію називають «ефектом доміно».
Кожна кістка доміно, яка втратила рівновагу, зрушує з місця ту, яка стоїть за нею, зміщуючи її центр маси.
Покажіть цю анімацію дітям та поясніть, що принцип доміно діє не тільки у фізиці, але й у психології: інколи навіть незначний вчинок може запустити ланцюжок подій з непередбачуваними наслідками!

6. Дистанційний запал свічки

Цей експеримент-фокус, імовірно, здивує і зацікавить будь-якого школяра! До того ж відтворити його зможе кожен. Як таке відбувається? Дистанційне підпалювання свічки можна легко пояснити, обґрунтувавши фізичними властивостями речовин.
 
Під час горіння свічки віск поряд із ґнотом, нагріваючись, із твердого переходить спочатку в рідкий, а потім у газоподібний стан (ми бачимо його як дим).
Якщо задмухати свічку і миттєво піднести джерело вогню до диму від неї, то можна запалити сконцентровані у повітрі часточки воску, які перебувають у газоподібному стані. Після цього завдяки ланцюжковій реакції ґніт запалиться знову.

7. Гідрофобний пісок

Навіть не маючи ґрунтовних знань із фізики, просто з власного досвіду, кожен знає, що більшість речовин, занурених у воду, намокає. А ось гідрофобний пісок можна дістати з води абсолютно сухим! Чому?
Гідрофобний – це звичайнісінький пісок, заздалегідь оброблений рідиною для відштовхування води (наприклад, гідрофобне просочення для одягу чи взуття).
Молекули води полярні, а обробленого піску – ні, тому вони не контактують одне з одним. Гідрофобне просочення створює навколо піску надзвичайно тонку водозахисну оболонку. Цього достатньо, щоб убезпечити пісок від контакту з водою.
Гідрофобний пісок створений в Арабських Еміратах і широко застосовується. З такого піску в пустельних регіонах створюють бар'єри між родючим шаром та іншим ґрунтом, що дозволяє зменшити витрати води на полив майже у 5 разів! Також, використовуючи такий пісок, можна очищувати воду від маслянистих та нафтових забруднень (така речовина відштовхує воду, але поглинає масло та нафту!).

8. Обман зору (приклад зі стрілкою)

Здивуйте школярів, пояснивши, що побачене не завжди реальне.
Склянка з водою являє собою лінзу. Коли промінь світла проходить крізь лінзу, він викривляється в бік її центра. Точка, в якій промені сходяться, називається фокусом. За межами, більшими за фокусну відстань, зображення перевертається, бо промені змінили напрямок руху.
Чи можна в такому випадку побачити істинне зображення? Так! Якщо поставити за першою іншу, допоміжну, лінзу, яка переверне зображення вдруге, або, якщо дивитися на предмет з відстані, меншої за фокусну. Це можна обчислити за відповідною формулою.

9. Кулька-магніт

Чи можна примусити змінити напрямок руху струменя води, навіть не доторкнувшись до нього? Так! Наукове підґрунтя цього експерименту пояснює розділ фізики «Електрика».
Цей експеримент схожий на загальновідомий дослід із натертою об клаптик вовни ебонітовою паличкою, яка притягує шматочки паперу.
Аналогічним чином кульку попередньо натерли синтетичною ганчіркою. У результаті цього виник дисбаланс кількості позитивних та негативних зарядів на поверхні кульки, що зумовлено потоком електронів від кульки до ганчірки. Як наслідок – відбулася електризація кульки, в наслідок чого вона може притягувати інші легкі об'єкти і навіть маленький струмінь води.

10. Складна траєкторія руху

Чи можна перемістити кульку на відстань кількох метрів за складною траєкторією, не докладаючи особливих зусиль? Так! Якщо застосувати знання з кінематики, механіки, статики і магнітології та здійснити відповідні розрахунки!

Кулька, покладена на нерівну поверхню, під дією сил тяжіння котиться вниз. Потрапивши під вплив магніту, кулька змінює траєкторію руху (бо сталева), а далі потрапляє під дію іншого, більш сильного магніту. Надалі кулька, рухаючись під впливом магніту, потрапляє на скошену поверхню, тому скочується зі столу і падає.
Падаючи, вона б'ється об кришку відра, що має рухому дволопатеву частину,  закріплену по осі обертання. Таким чином верхня лопать при обертанні кришки рухається назад, а нижня – вперед. Завдяки дії центробіжної сили кулька виштовхується і потрапляє у горнятко, прикріплене до коліщаток.
Горнятко на коліщатках стоїть на похилій поверхні, тому  завдяки силі тяжіння починає рухатись, а зіштовхнувшись із перепоною, перевертається. Далі кулька за інерцією продовжує рух, скочуючись із похилої поверхні, й наприкінці потрапляє у спеціальну ємність.

Сподіваємося, що наша добірка не залишить байдужими ваших учнів. А ці матеріали надихнуть вас на проведення захопливих експериментів на уроках! 

Інфографіка

Добірка яскравих змістовних інфографік з цікавими фактами про українську мову.
А чи знаєте ви, що наш мозок у 60 000 разів швидше опрацьовує зображення, ніж текстову інформацію?
Розуміння цієї особливості дозволить підвищити ефективність навчання в школі. Тому там, де це можливо, доцільно візуалізувати тест! Як? Використовуйте вже готові інфографіки або створюйте їх самостійно! Для чого? Це дозволяє структурувати інформацію, зробити акценти на головному та зачепити увагу школярів.
До Дня української писемності та мови наша редакція підготувала добірку змістовних інфографік, які допоможуть вам привернути увагу учнів до унікальності української мови та підвищити рівень їхнього володіння державною мовою.

Цікаві факти про українську мову

А чи знаєте ви, що українська мова є рідною для понад 36 млн осіб? До того ж вона займає 26-32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов світу. Адже загалом нею розмовляють 41-45 млн осіб як в Україні, так і за межами нашої держави!
Джерело: ukr-mova.in.ua
У нашій країні українська мова є державною. Однак виявляється, що в деяких регіонах поза межами нашої держави вона є не тільки широко вживаною, але й має певний статус. Так, в американському окрузі Кук, штат Іллінойс, до якого, до речі, входить Чикаго, завдяки великій кількості українців, які там мешкають, статус української мови є напівофіційним.
Джерело: tsn.ua
Українська мова є не тільки поширеною, але і прогресивною. Підтвердженням цього є те, що перший кириличний стародрук був саме українською мовою! До того ж книги українською увійшли до 10 найперших у світі!
 
Джерело: incognita.day.kiev.ua

Цікаві факти про історію української мови та  абетки

Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім'ї, яка почала формуватися 5-6 тис. років тому. Згодом під впливом релігійних та місцевих факторів у ІІІ тис.- 6 ст. до н.е. сформувалась праслов'янська мова, а у VІ-ІХ ст.– протоукраїнська. Літературна українська мова утворилась у ХVІІІ ст. Першим твором нової української літератури вважається поема «Енеїда» І. Котляревського.
 
Джерело: naurok.com.ua
Загальновідомо, що сучасна абетка налічує 33 літери. Вона була сформована на основі кирилиці, яка набула популярності на теренах Київської Русі з прийняттям християнства. Хоча, як свідчать історичні факти, писемність на території України була поширена ще до хрещення Русі, це підтверджують тексти договорів із греками у 911 та 944 роках, які містяться в Повісті минулих літ, а також знахідка в районі Корсуня Євангелія і Псалтира, які датуються 860-861 роками.
Джерело: incognita.day.kiev.ua

Цікаві факти про українські діалекти та місцеві говірки

Діалект – територіальна видозміна загальнонаціональної мови. У кожній країні світу, в Україні також, у різних регіонах є місцеві говірки. Велика кількість діалектів підкреслює місцевий колорит кожного регіону та формує культурне розмаїття країни.
Джерело: incognita.day.kiev.ua

Цікаві факти про головних героїв українських народних казок

Народна казка – один із інструментів передачі уявлень про світ та моральні цінності певного народу. Тому народні казки є джерелом знань не тільки про культуру та світогляд, але й про розвиток мови певного народу.
Для того, щоб відкрити зображення вищої роздільної здатності, перейдіть за посиланням: vsviti.com.ua

Хмара прізвищ видатних українців

Кожен україномовний письменник, громадський діяч або митець був не лише носієм української мови, але й її популяризатором.
Така хмара прізвищ на мапі наочно зображує, де народилися відомі та визнані українці. Правда, цікаво? Ви також можете самостійно або разом із учням створити такі хмари слів, у цьому вам допоможуть інтернет-ресурси для створення хмар слів.
 
Джерело: publications.lnu.edu.ua

Гідність та взаємоповага

Україна є багатонаціональною державою, де кожен має право вільно спілкуватися будь-якою мовою. І це право мають усі поважати. Однак кожен громадянин України має знати і поважати українську – державну – мову, бо вона є єднальним, державотворчим, чинником, без якого неможливо сформувати політичну ідентичність українців.
 
Джерело: language-policy.info

Поширеність української мови

Загалом в Україні в переважній більшості шкіл навчання здійснюється українською мовою (89,7%), при цьому 9,4% – це російськомовні школи. Також є школи, де викладання провадиться мовами інших національних меншин, а також англійською.
Цікаво, що у державних загальноосвітніх навчальних закладах відсоток використання української мови сягає 89,8, а російської – 9,2%, тоді як у приватних школах показники вже зовсім інші: 55% проти 41,1% відповідно.
Джерело: slovoidilo.ua

Прості правила, які допоможуть популяризувати українську мову

Хочете, щоб державна мова поширювалася на теренах нашої країни? Цьому може сприяти кожен, почавши з себе! Для цього достатньо дотримуватись 9 простих правил.
Джерело: nadbugom.in.ua

Про кохання українською мовою

Побутова українська мова має багато російських запозичень-кальок. Навчіть своїх учнів висловлювати думки та почуття, використовуючи питомі українські слова, а також розрізняти значення слів «любити» та «кохати».
Джерело: ukrinform.ua

Емоційні емоджі українською

Жовті емоційні обличчя-смайли міцно увійшли у нашу культуру, їх широко використовують для дистанційної комунікації у повсякденному житті як підлітки, так і дорослі.
Кожне обличчя виражає певну емоцію, назва якої в усіх месенджерах підписана англійською. Розкажіть учням про їхні українські відповідники!
Джерело: depo.ua

Про День рідної мови

У всіх цивілізованих країнах, якою є і Україна, поважають мови національних меншин. Для кожної національності, яка мешкає в Україні, рідною є своя мова – українська, російська, білоруська, польська, болгарська, німецька, грецька, іврит – у цілому громадяни України розмовляють понад 100 мовами.
21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови, а 9 листопада – День української писемності та мови.
 
Джерело: meduniv.lviv.ua

Прагнете підвищити рівень володіння українською мовою ваших учнів? Докладаєте зусиль, щоб українська стала мовою повсякденного спілкування? Популяризуєте державну мову? Реєструйте своїх учнів для участі у безкоштовному онлайн-конкурсі до Дня української писемності та мови «Слово до слова»!
Конкурс триває з 9 листопада до 17 грудня, в ньому можуть взяти участь школярі 1-11 класів. Результати кожного учня обчислюються миттєво та відображаються на екрані одразу після закінчення виконання завдань. Більше інформації ви знайдете тут.

Роль педагогічного спостереження для оцінювання. Рівні підтримки.

 РОЛЬ ПЕДАГОГІЧНОГО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ Важливим інструментом для оцінювання учнів з ООП є педагогічне спостереження. Це один із...