Вчитель: Круглик
(Бережна) Світлана Миколаївна
План-конспект уроку з української мови
Клас: 6.
Урок № 13. Дата 25 жовтня 2018 року.
Тема. РЗМ. Письмовий твір - опис “Морський пейзаж” в художньому стилі за
картинами українських пейзажистів. ( Слайд №1)
Мета уроку. Формувати учнівські компетентності: спостерігати над вживанням у мовленні лексики морської тематики,
визначати її змістове навантаження при описі моря, аналізувати картини з
морським пейзажем, створювати опис-природи моря, доречно вживаючи
прикметники, помічати й виправляти помилки у вживанні прикметників, наводити приклади; узагальнити та систематизувати знання
про типи мовлення, удосконалювати вміння складати висловлювання;
розвивати вміння осягати зміст живописного твору, помічати всі важливі і
другорядні деталі;
Формувати ключові компетентності щодо вироблення
вміння поєднувати вивчену лексику на уроках образотворчого мистецтва, критично
оцінювати рівень власної обізнаності під час побудови діалогу, використовувати
вивчені частини мови в усному мовленні; виробляти вміння критично стпавитися до
власного мовлення;
сприяти розвитку творчої уяви,
абстрактного мислення учнів, якнайповніше використати естетичний і
моральний потенціал полотна для духовного розвитку учнів, вмінню інтерпретувати досвід та почуття;
сприяти вираженню особистих вражень, вмінню одержувати
насолоду від творів живопису, здатності розуміти твори мистецтва, використовуючи
виражальні можливості прикметника, інтерпретувати ідеї пейзажного живопису,
виражені митцем; усвідомлює роль навколишнього
середовища для життя людини, любов до
природи та почуття прекрасного. ( Слайд № 2)
Тип уроку. Урок
розвитку мовлення.
Технологія: технологія навчання як дослідження.
Форми навчальної
діяльності: інтерактивне навчання, діалогічне навчання.
Методи: пояснювально – ілюстративний (за характером
пізнавальної діяльності), імітаційні розвивальні (інтерактивні).
Прийоми: прийом інтерпретації.
Вид уроку. Урок – діалог.
Обладнання. Слайди презентації. Репродукції картин художників України.
Робочий
листок лексичного матеріалу. BLOGGER
Попередня
робота: створення віртуальної виставки сучасних полотен на
морську тематику, зібрані учнями матеріали можуть бути використані для
написання твору-опису.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний етап
- Учитель. Сьогодні на уроці
ви поринете у світ природи морської. Природа має магічний вплив на
людські почуття. Тому на полі зошита пропоную смайликом зобразити свій
настрій на початку уроку.
- Спостереження. Прорекламуйте одну із картин
віртуальної виставки, описавши відтінки моря.
- Робочий листок лексичного матеріалу. Запишіть
прикметники та їх відтінки.
- Учитель. Які види мистецтва ви знаете? ( Слайд №
3)
Найвища цінність нашого суспільства – це людина, її характер,
настрій, емоції, почуття. (На дошці схема «Зв‘язок людини з різними видами
мистецтва».)
- Мотивація навчальної
діяльності.
Сьогодні ми поговоримо про
взаємовплив музики,
живопису та слова на людину. У ході слухання музики та
споглядання репродукцій картин, ваше
завдання передати у творі-описі свої враження, думки, асоціації,
які виникають, за допомогою
слова. У ваших роботах
має спостерігатись певна умовність, світ мрій, повинна
бути використана лексика з морської тематики, ви повинні звернути увагу на
всі важливі і другорядні деталі на картині, розкрити майстерність
художника, його уміння зобразити стихійні сили природи.
ІІ. Етап актуалізації навчального досвіду.
- Вступне слово вчителя.
Живопис складається із 5-ти
головних елементів: це передача форми, кольору, світла,
матеріалу, простору. (Слайд № 4.)
Сьогодні ми звернемо увагу на один із цих
елементів - колір, використання кольору під час опису картини.
Є такий вираз «Музика
живопису». Адже подібно до
того, як музика оперує
7-ма нотами, так і
живопис оперує 7-ма
основними кольорами.
І як музика охоплює цими нотами всю
звукову стихію, так і
живопис за допомогою кольорів
охоплює складний світ, де панує
безліч відтінків. Пейзажний жанр
виник в країнах Азії, а пізніше і в Європі.
Сьогодні ми повинні поєднати
музику, живопис і слово.
ІІІ. Етап активізації потрібного навчального досвіду.
- Які типи мовлення ви знаете ? (Відображення на
дошці (Слайд № 5)
Переглянемо чи всі типи мовлення ви назвали .
- Учитель. Що таке опис? Дайте визначення такого типу
мовлення, як опис?
Учень. ОПИС - це висловлювання
про певні ознаки, властивості предмета чи явища.
В описі дається характеристика людей, предметів,
явищ природи шляхом перелічення їх головних,
суттєвих ознак. Найголовніше в описі - дати точне
або яскраве уявлення про предмет мовлення. (
Слайд № 6)
- Робта з підручником. Прочитайте (повторення) визначення
художній опис.
Учень. Читає визначення. Художній опис — це опис, у якому
використовуються художні засоби: епітети, метафори, порівняння. Це різновид
художнього твору, який допомагає висловити своє ставлення до зображуваного. (
Слайд № 7)
( на дошці розміщено більш широке поняття художній опис )
ІV. Етап
пояснення нового матеріалу та способів виконання дій.
- Учитель. Ваш твір-опис природи повинен
бути написаний у художньому стилі.
- БЛІЦ-ТУРНІР
-Які ж ознаки художнього
стилю? (Це емоційно-забарвлена лексика: епітети, порівняння, синоніми, слова
в переносному значенні)
-На які типи поділяється
наше мовлення? (Опис, міркування, розповідь)
-На яке питання даємо
відповідь в описі? (Який предмет чи особа)
-Що можна описувати?
(Усе, що нас оточує: людей, тварин, процес праці, явища, предмети)
-З яких частин
складається опис? (Загальне враження, окремі ознаки, деталі,
висновок-ставлення до описуваного)
-Як називається опис
природи? (Пейзаж)
-Що таке жанр? (Різновид художніх творів).
-Які жанри образотворчого мистецтва ви знаєте? (Пейзаж, портрет,
анімалістичний жанр, натюрморт, побутовий).
-Як називаються художники, які зображують природу? (Пейзажисти).
-Який буває пейзаж? (Сільський ( Слайд № 8), міський ( Слайд № 9), парковий
(Слайд № 10), морський - марина (Слайд № 11), гірський(Слайд №
12)
·
Словникова робота.
Пейзаж – жанр образотворчого
мистецтва, присвячений зображенню природи, що оточує людину: дерева,
пагорби, гори, річки, краєвиди, села й міста,море.
Пейзаж — один із композиційних компонентів художнього твору: опис природи,
будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу.
Зображення морського пейзажу називається марина.
Мариністичний жанр – жанр образотворчого мистецтва
із зображенням морських пейзажів.
Мариніст–художник, що зображає марини (картини морського пейзажу), Слайд №
13).
Маринізм — морська тематика в художній літературі, позначена не тільки естетичним
переживанням морських краєвидів та життя моряків, а доволі часто й поривом у
незвіданий простір, бажанням до відкриття нового. Це і мариністичні мотиви, і
образи в народній, класичній і сучасній літературах; жанри морського роману й
мариністичної лірики, образи мореплавців, першовідкривачів, піратів та морських
фантастичних істот у художніх творах.
·
Учитель. Вічна загадка морського плеса та бажання
людини знайти відгадку до його розуміння відкривають перед нами все більше
нових граней осмислення мегаобразу моря. Найціннішими у розширенні семантичного
діапазону образу морської стихії є твори багатьох українських письменників. При
творенні образу моря, водної стихії, українські мариністи подаючи водночас своє
оригінально-авторське, філософськи насичене, суб'єктивне бачення цього образу,
який за частотністю і символічним насиченням можна визначити як один із важливих
мотивів їх творчості. Змалювання моря - традиційна тема в письменстві. До
поетичної мариністики зверталися багато українських письменників. В творах їх
більшості присутня морська тема. (Слайд № 14).
V.Етап формування нового
навчального досвіду.
- Учитель. А зараз погляньте на полотна із
морськими пейзажами. (Слайд № 15).
- “Розуміння”.
1. Створіть 3 речення,
де опишіть колір, звук, запах моря.
2. Який настрій моря, як
він передається через кольори (теплі, холодні)? Створіть речення про настрій
моря, використовуючи кольористику.
- Загадка. Кругом вода, а з питвом – біда. Хто знає – де це
буває? (На морі)
- Учитель. Образ моря в українській
народній творчості починає з’являтися в часи створення козацького флоту.
Прислів’я та приказки живуть в народній мові століттями, глибоко
відображаючи історію та запам’ятовуючи події. Вони створювалися багатьма
поколіннями, як правило, не мають автора, їх поетична мова багата, проста
та виразна. Не можна оминути й прислів’їв та приказок, пов’язаних з морем.
Пригадайте
прислів’я про море ?
(Учні наводять приклади прислів'їв та приказок:
Нащо в море воду лити, коли й так море повне. До моря води не доливай.
Сиди біля моря та чекай погоди. І море починалося з краплі.
З малих крапель робиться море. Ложкою моря не вичерпати.
Йому й море по коліна. Море – рибальське поле.
Море перепливти – не поле перейти. Море перепливти – не шматок хліба
з’їсти.
Не море топить кораблі, а вітер. По морю плавав, а води не бачив).
- Бесіда.
1. Чи доводилося вам колись бувати біля моря?
2. З чим асоціюється у вашій уяві море?
·
«Асоціативний кущ». Робота на дошці і в зошитах.
(Діти називають і записують на дошці та в зошитах слова, будуючи
«асоціативний кущ»: літо, корабель,відпочинок,сонце, пісок, медузи,
пляж, хвилі, водорості,шум хвиль, шторм…
3. Які звуки ви чуєте, коли уявляєте море? Обгрунтуйте відповідь.
- Застосування.
Послухайте звуки моря та опишіть характер і настрій моря (робочий
листок, дошка):
Море: Грайливе, іскристе , променисте, веселе,
яскраве, усміхнене, світле, блискуче, святкове, темне, сяюче,
різнокольорове, жваве, різнобарвне, страшне, непостійне, спокійне,
бурхливе, могутнє і величне непостійне, спокійне, могутнє і величне, ніжне,
тривожне, сердите, грізне (Слайд № 16).
-Учні зачитують підібрані слова.
- Учитель. Домашнє завдання було підготувати
повідомлення про І. Айвазовського
Повідомлення 1. (аудіо відтворення повідомлення) Іван Костянтинович
Айвазовський (17 (29) липня 1817 – 19 квітня (2 травня) 1990, Феодосія) – український
та російський живописець - мариніст вірменського походження.
Створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з котрих морські пейзажі та сцени
морських баталій.
Повідомлення 2.(перегляд
відеоролика з повідомленням) Народився в
сім'ї вірменського крамаря, родина якого переселилася в Крим
з Галичини. Сім'я жила бідно і вже в 10 років Іван працював у міській
кав'ярні. Він прекрасно грав на скрипці і співав, але найбільшою радістю для
нього було малювати самоварним вугіллям на стінах будинків. Цей «настінний
живопис» помітив архітектор Кох, який подарував Івану перші олівці і папір. Він
же і допоміг вступити в Сімферопольську гімназію ( Слайд № 17-19).
Повідомлення 3.(усне
повідомлення) (Айвазовський І.К. народився
у Феодосії. З дитинства його уяву
повністю і назавжди полонило море – непостійне, і грайливе,
спокійне і бурхливе, могутнє і величне. Маючи багату
уяву, творчу фантазію і прекрасну
зорову пам'ять, Айвазовський умів майстерно
відтворювати поетичну красу морських пейзажів, гру
світла й тіні на воді, нескінченну зміну
відтінків, могутній ритм хвиль, спалахи бризг в
променях світла. Будучи першим художником Головного морського
штабу, Айвазовський відобразив усі визначні події в
історії флоту. Писав свої твори художник з
уяви, в майстерні, а не з натури. Картини
художника стали новим явищем в історії пейзажного
живопису. (Слайд № 20)
Повідомлення 4.(усвідомлене
коментоване читання читання) Успішність творчості. Айвазовський накопичив
великий статок і став відомим як щедрий благодійник: у Феодосії за його кошт
побудували будинки археологічного музею, також проведені були великі роботи по
розбудові міста, побудові порту та залізниці. Із його феодосійської майстерні
вийшов цілий ряд визначних пейзажистів - його учнів (А.І. Фесслер
М.П. Латрі, Л.Ф. Лагоріо, А.І. Куінджі, К.Ф. Богаєвський та інші) (Слайд №
21).
Повідомлення 5. Для Айвазовського не було секретів у тому,
як писати, яким засобом передати рух хвилі, її прозорість, як зобразити легке
мереживо піни, що лежить на вигинах хвиль. Він прекрасно вмів передати розкат
хвилі на піщаному березі, щоб глядач побачив прибережний пісок, який просвічує
крізь пінисту воду. Він знав безліч прийомів для зображення хвиль, що
розбиваються об гострі прибережні скелі. (Слайд № 22)
Повідомлення 6. Наприкінці життя передав у дарунок рідному
місту будинок і майстерню, картини й скульптурні композиції. Навіть за кілька
годин до смерті художник працював над картиною — «Вибух турецького
корабля» (1900).
Айвазовський похований в огорожі вірменської церкви Сурб Саркіс. Помер Іван Костянтинович Айвазовський у Феодосії 19 квітня 1900 року у віці вісімдесяти трьох років. (Слайд № 23).
Айвазовський похований в огорожі вірменської церкви Сурб Саркіс. Помер Іван Костянтинович Айвазовський у Феодосії 19 квітня 1900 року у віці вісімдесяти трьох років. (Слайд № 23).
І. Айвазовський - митець, що понад усе
любив море.
- Перегляд картин І. Айвазовського (Слайди № 24 - 27), музика (Море
і саксафон).
- Учитель. Море – одне із чудових витворів природи. Кожний
стан моря є настільки незвичайним і неповторним, що викликає у
нас найрізноманітніші почуття.
- Запитання.
-Які ж саме? (Коли ми бачимо штормове море, то в нас виникає відчуття
страху, незахищеності. )
-Якими ви уявляете себе серед вируючої стихії? ( Ми уявляємо себе
крихітними та самотніми. Море на світанку викликає почуття безкінечності та
впевненості. Удень ми просто насолоджуємося його величністю. А під час заходу
сонця у нас раптом в душі пробуджується все найпрекрасніше, ми починаємо
мріяти.
-Яка найвідоміша картина І. Айвазовського? («Дев'ятий вал)
·
Учитель. Пропоную розглянути репродукцію картини
«Дев'ятий вал» неперевершеного художника морської
стихії, художника – мариніста
І.В Айвазовського. Це найвідоміша з картин художника.( Слайд
№ 28)
З чим асоціюється картина?
(із поезією Ситника: “Зелена хвиля, мов із скла, З розгону стала
на диби.
До
неба гребінь підняла Розлючена гора води
Й завмерла на коротку
мить… І зараз в прірву полетить,
З шаленим ревом, зверху
вниз, Розбившись на мільярди бризг.”
·
Осмислення картини за запитаннями
1. До якого жанру
образотворчого мистецтва належить картина?(пейзаж морський, марина)
2. Який час доби на ній
відтворено?(ранок,схід сонця)
3. Що змальовано на першому
плані?(люди на уламку від корабля чи човна)
4. Що змальовано на другому
плані ?(хвилі,небо, схід сонця)
5. Яким є
море?(неспокійне,штормить)
6. Чим воно привертає увагу
глядача?(зміною кольору води,високими хвилями,переходом одних кольорів в інші,боротьбою
людей зі стихією)
7. Яким є небо
?(хмарне,затягнуте важкими хмарами, які зливаються в єдине ціле з хвилями)
8. Який стан природи
передав художник?(стихія – шторм на морі)
9.
Яка кольорова гама переважає на полотні художника ?
Які кольори ви бачите на картині? (Колорит цієї картини містить широку гаму
відтінків жовтого, помаранчевого, рожевого кольорів у
небі в поєднанні із зеленим, синім та фіолетовим у воді.)
10. Які почуття
викликає у вас ця картина? (Морський пейзаж не залишає
нас байдужими, примушуючи переживати, співчувати.)
11.За допомогою яких
засобів виразності художникові вдалося викликати у нас такі почуття?
(кольорова гама)
12. На вашу думку, чи
мають шанс урятуватися ці моряки? ( Буря ще напружує свої м'язи, але її
останні зусилля є марними. Шторм відступив перед мужністю людини.).
13.А як про це повідомляє
художник? ( Айвазовський знайшов засоби для зображення величі, сили і
краси морської стихії.)
14.Яке загальне
враження від картини?
- Робочий листок лексичного матеріалу.
1.
Море: грайливе, іскристе , променисте, веселе,
яскраве, усміхнене, світле, блискуче, святкове, темне, сяюче,
різнокольорове, жваве, різнобарвне, страшне, непостійне, спокійне,
бурхливе, могутнє і величне, непостійне, спокійне, могутнє і величне, ніжне,
тривожне, сердите, грізне , неначе «дихає», смарагдове, безмежне, нескінченне, штормовий хаос.
2. Небо: яскраве, червоне, темно
– зелене, золотаво – рожеве.
3. Люди: нещасні, :мужні,
завзяті, моряки, сильні, хоробрі
4. Хвилі: морські, гігантські,
зелені ,гребені, «Дев'ятий вал», вируючі, розлючені, люті.
5. Уламок корабля: дерев»яний,
6. Сонце: ранішнє сонце, палюче,
помаранчеве , сонячне світло, потужним потоком прорізає темряву,
7. Кольори: рожевий, фіолетовий всі
кольори веселки,золотисті, бузкові, лілово – фіолетові, темна колорістична
гама, жовтий, рожевий.
Опорні слова: море, небо, грає, переливаючись, літаючи,
синіючи, зеленіючи, плескіт, вабить око, шумить, хвилі, залишаються у серці
назавжди.
Образовтроча лексика: марина, мариніст,
морський пейзаж, холодні кольори, теплі кольори, перспектива, злиття кольорів,
яскраві кольори, барви, відчуття простору, контрастні кольори, акварель, кут
зору, точка зору, відтінки кольорів, світлі плями, відблиски,
- Учитель. Описуючи картину, ви маєте передати певний
характер і настрій моря – ніжний, веселий чи
тривожний, сердитий, грізний. Ви можете використати при
написанні твору – опису природи (моря) за картиною такі вислови:
На передньому плані, на другому плані картини, кольорова гама, гра
світлотіней, зображені деталі ( підручник)
- Вислови.
- Море не просто байдужа стихія. Море, як одна з наймогутніших сил природи,
здатне вирішувати долю людини, воно карає або милує, а інколи стає суворим
суддею або ж рятівним притулком.
- Звеличуючи морську стихію, мариністи не тільки милувалися морем, а
й по-філософськи осмислювали світ людини й моря.
- Коли художник зображує морську стихію, перед нами також постають сильні
люди, із їхніми пристрастями й пригодами.
- Захоплюється безмежністю і величністю моря та його титанічною силою. Він
славить міцних духом людей, а таких якраз породжує море.
- Життя для художника – море.
- Відображає море, яке постає бурхливою стихією, здатною збентежити дух і
уяву людини. Прагне відтворити водну стихію, показуючи її плинність, вічність і
небезпеку, сховану в товщах вод. Море — образ, що існував споконвіку і буде
існувати вічно.
- То синє, «обгорнуте туманами», тихе, але сповнене «небезпеки і оман», то
неспокійне, бурхливе, піднімається вище й вище, кожен вал новий.
- Колір моря асоціюється у нього з різними людськими переживаннями.
- Картини наростання шторму відзначаються незвичайною свіжістю барв.
- Під уламками корабля клекотіло, кипіло, шумувало, а він підскакував і
плигав, немов нісся кудись на білогривих звірах... Вода починала каламутитись і
жовкнути; разом з піском хвиля викидала зо дна моря каміння і, тікаючи назад,
волікла їх по дну з таким гуркотом, наче там щось велике скреготало зубами й
гарчало.
- Уламок корабля підскакував на місці, хлюпав, як риба. Синя хвиля
скіпала молоком біля уламків корабля, а відтак танула і шипіла, тікаючи в море…
- Прочитання картини.
Удивляючись у картину, спробуємо
уявити почуття, що охоплювали її автора.
Під час створення образу над штормовим
океаном піднімається сонце. Тепер можна
розгледіти все, що нещодавно приховував нічний
морок. Високо здіймаються гребені розлючених
хвиль. Одну з цих хвиль – найвищу – називають
«дев'ятим валом». Зі страшною силою та
гнівом вона намагається роздушити, потопити
декілька людей. Вони вчепилися в уламки
корабельної щогли, намагаючись утриматись на ній.
Хто ці нещасні люди? Як вони
потрапили сюди? Що на них чекає? Ще вчора було
ясно, сонячно. Але ввечері здійнялися
величезні хвилі. Вони накрили корабель.
Спалахи блискавок освітлювали цей смертельний
двобій між кораблем і грозовою стихією.
Проте сміливці, чиї серця сповнені мужності,
вирішили не здаватися. Учепившись в уламки
корабельної щогли, вони не втрачають надії дочекатися рятівного
ранку. Нарешті грім відгримів. Дощ припинився. Вода стала
крижаною. Люди дуже замерзли. Але вони
витримали, дочекалися ранку, сонця. Яскраві сонячні промені розквітчали
важкі хвилі всіма кольорами веселки.
Художник досягає враження за допомогою
набору таких ефектів: контрасти світла і колориту; розподіл
простору на плани; зображення купки людей, які тримаються за уламки
щогли. Завершилася страшна ніч. Промені сонця розмалювали всіма фарбами
веселки люті хвилі.
Море на картині синьо-зелене, навіть
смарагдове, - це колір надії, спокою та порятунку, золотаво-рожеве небо уособлює
прояснення, просвітлення, оптимізм. Ця картина є символом невгасимої надії,
мужності людини перед обличчям грізної стихії. Тому ми з вами
сподіваємося, що ці мужні люди обов'язково знайдуть порятунок.
Перед нами репродукція
картини художника-мариніста Івана Костянтиновича Айвазовского за назвою
«Дев’ятий вал». Це – одна з його найвідоміших картин. Зображений на ній темний,
бурхливий океан. Величезна хвиля з пінистим гребенем невблаганно насувається на
крихітний уламок щогли. Можна здогадатися, що корабель зазнав катастрофи.
Люди,які залишилися живими, судорожно вчіпились у мокре дерево. Їх п’ятеро. Усе
наполовину в холодній воді. Вони знесилені, перелякані, виснажені нерівною
боротьбою зі стихією. А за першою хвилею встає друга, ще більш грізна. Промені
сонця, що сходить, пронизують водну товщу, надаючи їй жовтуватого відтінку.
Картина вражає різноманітністю і соковитістю фарб. Зелені, сині, фіолетові,
рожеві – всі відтінки змішалися в кипінні морської стихії. З величезною,
непередаваною майстерністю художник протиставляє величний, сліпий у своїй люті,
океан жменьці людей, наділених силою,міццю і мужністю. Вони будуть боротися до
кінця, хоч і здаються тендітними піщинками в порівнянні з морем. Дивимося на
картину й здається, що вода безупинно рухається, змінюється. Знаменитий
живописець І. К. Айвазовский прославився як майстер морського пейзажу.
Більшість його картин наповнені неймовірною емоційністю. Серед них і
«Дев’ятий вал», де автор зобразив мужність людей, що борються зі стихією.
З першого погляду картина вражає
насиченістю фарб, яскравістю й контрастністю колірної гами. Всі ці елементи
допомагають нам зрозуміти, відчути глибину ідеї, закладеної художником у свій
твір. Вдивляючись у цей твір мистецтва, ми немов потрапляємо в епіцентр подій,
охоплені відчуттям грандіозності того, що відбувається. Яка неосяжна велич
морської стихії, що розбушувалася! Яка велика й незламна її сила! Лавина
водного потоку неймовірної могутності готова змести все на своєму шляху. Вона
немов говорить нам, що для неї не існує перешкод, і підтверджує це всім своїм
страшним і водночас прекрасним виглядом. Відблиски місячного світла пожвавлюють
картину, надають їй оригінальності і навіть, якоюсь мірою, романтичне звучання.
Відчуття глобальності збільшується неповторною вогненною загравою, що поглинула
все небо й кидає відблиски на гребені здиблених хвиль. Палаючими
яскраво-червоними сплесками десь на обрії, воно злегка затихає лише високо в
небесах.
У центрі
цієї бурхливої стихії опинилася група людей. На уламках потерпілого у
катастрофі корабля вони запекло борються із хвилями, немов кидаючи виклик
нищівній стихії. На що сподіваються ці люди? Звідки чекають порятунку? Може,
зіштовхнувшись із нещастям, вони не втрачають цілковитого самовладання й,
згуртувавшись ведуть боротьбу із загальною небезпекою, намагаються вижити в
неосяжних просторах бурхливої безодні. Саме в цьому й полягає мужність людини,
що прагне, незважаючи ні на що, переборюючи будь-які перешкоди, домогтися своєї
мети, вижити будь-що-будь. І тут відкриваються неймовірні можливості людей, які
наважилися протистояти нищівній силі, що не опустили руки, що не здалися . Хто
ж виявиться сильнішим у цьому протистоянні? Хто переможе в цій, здавалося б,
нерівній боротьбі? Сила природи або відвага людини? Стихія або мужність
декількох людей?
От як я розумію ідею
художника, бачу сенс його добутку. Великий майстер пейзажу, Айвазовский постає
перед нами й знавцем людських душ. Звеличуючи міць морської стихії, він, разом
з тим, відкриває перед нами героїзм і відвагу людей, що зіштовхнулися із цією
міццю й не злякалися її. Очевидно, те, з якою майстерністю художникові вдається
передати всі подробиці природних явищ і відтінки людських почуттів,
визначається досвідом самого автора. Багато подорожуючи, будучи очевидцем різних
подій, у тому числі подвигів моряків Чорноморського флоту, Айвазовский
мистецьки відобразив всі враження у своїх картинах. Це підтверджують такі його
роботи, як «Чесменський бій», «Чорне море» і багато інших. Але картина
«Дев’ятий вал» є, на мій погляд, одним із найвеличніших і вражаючих добутків
художника ( Слайд № 28)
- Учитель. Твір-опис за картиною І.К. Айвазовського«Дев'ятий
вал»(зразок).
Я дуже люблю море. Мені здається,
що коли я дивлюсь на море, у мене відпочиває душа.
У Криму, у Феодосії, знаходиться музей
видатного художника Івана Айвазовського. Він усе життя малював море. Тепер я
знаю, що художник, який пише морські пейзажі, називається мариністом. Особливо
вразила мене картина І. Айвазовського «Дев'ятий вал». Уявіть
собі, на морі буря. Над розбурханою
безоднею низько нависло лиховісне, похмуре небо. Здається, що за мить воно
зіллється з величезною хвилею. Хвиля піднялась, наче звір-велетень, що став
дибки. На уламках корабля, який поглинуло море, бореться зі стихією купка
сміливців. Насувається дев'ятий вал. Під ним люди можуть загинути! Але крізь
кошлаті, пошматовані хмари вже пробивається сонячне світло — промінь надії.
Треба за будь-яку ціну витримати! ( Слайд № 29)
«Дев’ятий вал» — одна з
найзнаменитіших картин Івана Айвазовського. Створена в 1850 році картина
відразу ж стала найзнаменитішою і була придбана Миколою I. На картині «Дев’ятий
вал» Айвазовський показує море, яке ще не встигло заспокоїтися після шаленого
нічного шторму, і людей, на уламках човна в океані. Золоті промені вранішнього
сонця освітлюють хвилі. Найбільша з них — дев’ятий вал — вже готова обрушитися
на людей. Змучені нерівною боротьбою зі стихією, вони намагаються врятуватися
на дерев’яних уламках щогли свого корабля. Всіма образотворчими засобами
Айвазовський підкреслює велич моря і завзятість людей. Але ми не бачимо на
картині жаху катастрофи. Нехай шаленіє стихія і котяться гігантські хвилі. Віра
і мужність людей допоможуть їм справитися з бідою. З чудовою майстерністю і
силою передано Айвазовським красу моря, що хвилюється і здається по-справжньому
«живим». Верхня частина полотна написана в рожево- фіолетових тонах
— перші промені сонця проходять через схожі на туман, хмари.
Внизу — тривожне синьо-зелене море, гребені хвиль якого переливаються всіма
кольорами веселки. Барвиста пишність раннього сонячного ранку над бурхливим
морем передана І. Айвазовським з чудовою сміливістю і силою. Він з’єднав в
єдине ціле золотисті, бузкові, зелені та сині тони. У картині все знаходиться в
русі, і глядачеві інколи здається, що кольори ці змінюються разом з
морськими хвилями. Картина Айвазовського «Дев’ятий вал» — гімн мужності людини,
що бере верх над силами стихії, наскільки страшної, настільки і прекрасної у
своїй величі.( Слайд № 30)
VІ. Етап узагальнення й систематизації набутого
навчального досвіду
Запитання:
1. Як називається картина,
на якій зображено море? (Марина)
2. Який художник присвятив
все своє життя зображенню моря? (І.К.Айвазовський)
3. В якому місті народився
і створив найкращі свої роботи цей художник? (Феодосія)
4. Якими музичними фарбами
композитор намалював море? (Спокійне, величне тощо)
5. Які види мистецтва ми
поєднали? (Музика, живопис, література)
VIІ. Етап
контролю та корекції набутого навчального досвіду.
- Мікрофон.
1.Урок видався мені цікавим , тому що….
2.На уроці я довідалася(довідався) про те , що…
VІІІ. Підсумковий
етап.
1. Написати твір-опис
“Морський пейзаж” за картиною І. Айвазовського «Дев’ятий вал» (на чернетках).
СЛОВНИЧОК
ДОДАТКОВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ
МАТЕРІАЛ
ІМПРЕСІОНІЗМ (фр. «враження») – напрям у мистецтві ХІХ - ХХ ст.. Найчіткіше
проявився у французькому малярстві. Відображав реальний світ в його РУХЛИВОСТІ
та МІНЛИВОСТІ, миттєві враження.
Імпресіоністи розробили свою систему – ПИСАЛИ ОКРЕМИМИ МАЗКАМИ «чистого
кольору», фарби майже не змішувались. Правильно передавали рефлекси та
кольорові тіні.
ПЕЙЗАЖ — жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи,
що оточує лю дину: дерева, пагорби, гори, річки, моря, краєвиди села й міста.
МАРИНА — картина, на якій зображено мор ський краєвид.
ХУДОЖНИК — людина, яка помічає, запам'ятовує та показує іншим людям те, що від
чуває сама.
МАРИНІСТ — художник, який малює марини.
ТЕПЛІ КОЛЬОРИ — викликають почуття тепла та асоціюються із сонцем (червоний,
оранжевий, жовтий).
ХОЛОДНІ КОЛЬОРИ — викликають почуття прохолоди (блакитний, синій, фіолетовий).
КОНТРАСТ — кольори, що максимально від далені один від одного
(червоний — зелений, си ній — оранжевий, жовтий -
фіолетовий).
КОЛОРИТ — засіб емоційної виразності в обра зотворчому мистецтві.
Він може бути теплим і хо лодним, спокійним,напруженим,
яскравим, тьмяним.
АЛА ПРИМА - (італ. - з першого разу ) – підібраний на палітрі колір накладається на відповідне
місце малюнка соковито, в один прийом, малярство по сирому.