четвер, 30 березня 2017 р.

Продуктивне мислення

Продуктивне навчання як основа стратегії розвитку інноваційної особистості
            У сучасних умовах ефективність початкової освіти пов’язується  з реалізацією компетентнісного підходу. Нині постає потреба у визначенні резервів  підвищення ефективності  навчального процесу  на засадах компетентнісного підходу  і розкритті механізмів їх  використання у професійній діяльності педагогів. Як свідчать результати аналізу сучасної практики, ефективній реалізації компетентнісного підходу сприяють:
-         якісна психологічна підготовка майбутніх першокласників до шкільного життя, підґрунтям чого є розширення діапазону організаційних форм, способів навчальної взаємодії, до яких включено  творчу  роботу педагогів початкової ланки та вихователів ДНЗ;
-         формування у вихованців цілісної картини світу на основі продуктивного мислення як основи стратегії розвитку інноваційної особистості;
-         формування критичного мислення, як вміння аналітично сприймати  і усвідомлювати інформацію,  у взаємодії початкова школа – дитячий садок.
Реалізація цих завдань може успішно здійснюватися  в процесі роботи творчої групи в тріаді «вчитель початкових класів – вихователь – психолог».
На базі Червонокостянтинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів продовжується робота такої творчої групи. Розвитку критичного мислення в межах роботи цього об’єднання приділено чималу увагу. Вчителі початкової ланки Круглик С.М., Алєксєйчик О.О. впроваджують в практику взаємодії початкової ланки та дошкільного закладу разом із вихователем ДНЗ «Вербиченька» Коннік А.М. форми роботи по розвитку критичного мислення. Вихованці цього дошкільного закладу вчаться мислити критично уже з дитячого садка. Цьому сприяють інтегровані заняття, які проводять спільно вчитель початкових класів Круглик С.М. та завідувач  ДНЗ «Вербиченька» Коннік А.М.
Нерідко виникають питання у деяких  педагогів з приводу можливості розвитку критичного мислення у молодшому віці. Багато батьків, діти яких виховуються  у інших дошкільних закладах цікавляться такою роботою. З приводу цього, хочемо дати деякі поради та роз’яснення.
Коли заходить мова про формування критичного мислення, на думку спадають слова Девіда Клустера: «Мислити критично можна в будь-якому віці: не лише в студентів, а і в першокласників, і в дошкільників достатньо для цього життєвого досвіду».
 Формувати критичне мислення у дошкільному та молодшому шкільному віці – не означає навчити дітей раннього віку по-дорослому аналізувати і оцінювати певні дії та  процеси. Це прерогатива старшокласників, студентів.
Критично мислити – не означає безпомилково розв’язувати задачі, знаходити тільки правильні варіанти вирішення проблем, мати блискавично точну логіку та гнучкість мислення.
Критичне мислення в дошкільному та молодшому шкільному віці – це процес, під час якого дитина тільки вчиться  охарактеризовувати явище або предмет, виражати своє ставлення до нього,  знаходити  власний вихід з будь-якої ситуації, пробує шукати різні варіанти вирішення проблеми, навіть якщо вони не завжди правильні.
Окрім того, дитина  розуміє, що вона має право на помилку. У неї формується розуміння того, що помилитися не страшно. Головне зрозуміти, де і чому помилився, щоб не припуститися помилки вдруге.  Оце і є те, що вчені називають терміном «критично мислити» у ранньому віці.
А якщо дитина просто мовчки сприймає світ,  закомплексована, слухає довгі пояснення матеріалу педагогом, а не приймає активної участі у пошукові шляхів розв’язання проблеми, то така дитина неспроможна буде і в майбутньому критично мислити. (І таких дітей, за дослідженнями психологів, 74%). Вона буде пасивно сприймати матеріал, боятися нестандартних ситуацій, не вмітиме цінувати думку інших і коректно заперечити її, коли не згодна з якимось твердженням, у неї буде присутній страх помилитися, вона буде неспроможна буде подолати невдачі.

          Задача педагогів в формуванні критичного мислення – це вироблення вміння активно, творчо, індивідуально сприймати інформацію, оптимально застосовувати потрібний вид розумової діяльності, а психолога – надати психологічну підтримку дитині, допомогти самоствердитися, повірити у власні сили.
Наприкінці березня у Червонокостянтинівській школі відбувся семінар психологів шкіл Петрівського району, темою якого було впровадження психологічних методів та прийомів під час формування критичного мислення в рамках співпраці вчителя початкової школи та психолога.
Практичним психологом школи Васяніною В.В. було продемонстровано окремі аспекти практичної діяльності психолога та вчителя, як невід’ємної частини ланцюга взаємодії. Розкрито значення співпраці між психологом, вчителями початкових класів та дошкільною ланкою освіти  над формуванням продуктивного відтворення матеріалу. Психологи мали змогу   спостерігати за тим, коли психолог включається в роботу за необхідності створення ситуації успіху і подолання психологічних труднощів, що виникають під час роботи. І як діти, вчаться критично мислити.
       Цим самим, присутні  отримали можливість переконатися, що за умови правильно спланованої психологічної підтримки, діти спроможні співпрацювати і критично мислити в умовах штучно створених труднощів.
         У березні місяці, за планом роботи творчої групи, на базі ДНЗ «Вербиченька» проведено методичну оперативку членів творчої групи з питань розробки плану роботи підготовки майбутніх першокласників до школи, як сприяти формуванню продуктивного мислення в родині.  Круглик С.М. надала поради батькам про те,  від чого залежить успіх виховання у родині, окреслила показники розвитку дітей передшкільного віку. Ці поради чітко і аргументовано підтвердила Коннік А.М.,  яка конкретизовувала кожну окрему думку цитатами із Програми «Дитина», дала порівняльну характеристику  програмових вимог для дошкільних закладів «Дитина» та «Впевнений старт».  Алєксєйчик О.О. відпрацювала з батьками педагогічний тренінг «Сім помилок у вихованні дітей». Всі батьки були вдячні. Дізналися багато нового про своїх дітей, вчилися аналізувати наслідки сімейного виховання, «поповнили» так звану «Скарбничку власних ідей». Заплановано зустріч членів творчої групи,  на якій батькам майбутніх першокласників буде проведено психологічний  тренінг Васяніною В.В.  із визначення темпераменту дітей, Круглик С.М. покаже  майстер-клас для батьків із методики впровадження вправ для розвитку критичного мислення, Алєксєйчик О.О. навчить батьків виконувати тестові завдання а Інтернеті. Батьків було ознайомлено із сайтами, на яких вони можуть знайти слушні поради щодо виховання та формування критичного мислення.
Хочемо поділитися надбаннями з батьківською громадськістю району.
Від чого залежить успіх виховання у сім’ї
1.Сприятливий мікроклімат у родині.
2.Спільна діяльність членів сім’ї.
3.Справедливий розподіл обов’язків, взаємодопомога та взаємопідтримка.
4.Спільний життєвий світогляд.
5.Оптимістичні настрої родини.
6.Особистий приклад батьків – головний метод родинного виховання (наслідування досвіду).
7.Шанування членів родини, повага до старших.
8.Бережливе ставлення до природи.
9.Активна участь дітей у сімейному житті.
10.Відсутність насилля в родині.
11.Збереження родинних традицій і звичаїв.
12.Відбір телепередач, інтернет-сайтів.
13.Любов до читання, створення родинної бібліотеки.
Загальні поради щодо виховання у родині
Часто за нескінченим потоком справ ми не звертаємо уваги на найдорожче, що в нас є – на наших дітей. А вони так потребують уваги!
Одного разу у дитини запитали: « Чого тобі найбільше хочеться?»
«Я хочу захворіти, бо коли я хворіла, тоді мама сиділа біля мене, розмовляла, розповідала казки, читала книжки, мені було так добре»,- відповіла дитина.
Порада 1
Не забувайте приділяти увагу повсякденному спілкуванню з дитиною. І тоді колись почуєте: «Дякую тобі, мамо, за твою науку. Колисала ти мене, колиши й онуку».
Порада 2
Намагайтесь говорити спокійно і доброзичливо. Не зловживайте словами: «повинен», «треба». Не забувайте казати дітям «дякую», «вибач», адже вони вчаться того, чого їх навчають. Якщо дитина зростає у докорах, вона починає жити з почуттям провини.
Порада З
Будьте в міру вимогливими:
-         виправляйте;
-         реагуйте на недоліки;
-         хваліть за мінімум — карайте за максимум.
Примітка: інколи вмійте і «не побачити».
Порада 4
Спільні сімейні обіди — один з елементів належної культури поведінки, тільки не ті, де переважають уїдливі насмішки:
«Прибери лікті зі столу! Підніми голову, вона в тебе не глиняна!», «Не плямкай!», «Як ти їси, дивитись гидко», «А хто за тебе «дякую» скаже?!»
     Як говорив стародавній мислитель Сенека, «нелегко привести до добра повчанням, а легко прикладом».
      То ж будьмо прикладом своїм дітям у всьому. Бо «блаженні ті батьки, чиє доброчесне життя є прикладом доброзичливості для дітей, зразком виправлення і правилом благих дій».
Порада 5
Дуже важливою умовою є дотримання принципу погодженості у вихованні, одностайності у вимогах до дітей. Слушними, на наш погляд, є зразки народної мудрості:
-         Коли батько каже «так», а мати — «сяк», росте дитина як будяк.
-         Біда тому дворові, де курка кричить, а півень мовчить.
Порада 6
 Створюйте традиції й ритуали родини, які стимулюватимуть навчальну активність дітей. Використовуйте позитивний досвід ваших батьків і знайомих.
Порада 7
Матері, привчайте своїх доньок до охайності, чистоти і краси зовнішньої. Знайте, що в народі доньок порівнюють з їхніми мамами за приказкою: «Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина».
Порада 8
Обов’язок батька — виховати в сина мужність, бо вона є головним показником зрілості юнака.
Порада 9
Піклуйтесь про щасливу долю свого дитяти.
Відразу в кожного на думці — придбати і передати у спадок солідне майно. «Та, якщо вони не вміють благочестиво поводитися, — вчить Святий отець Іван Злотоустий, — воно недовго протримається у них, вони його розтринькають, воно загине разом з його господарями».
Знайте, батьки, — найкращий спадок для дітей не золото та маєтки, а гарне виховання і навчання.
Для переконливості пропонуємо давню притчу, в якій закладена саме ця ідея.
Якщо ти даси своєму синові одну рибину, то він буде ситий один день, якщо даси дві — то два дні, три рибини — три дні… Але коли ти навчиш його ловити рибу,  то він буде ситий протягом усього свого життя.
 Отже, — продовжує Святий отець, — учіть дітей бути благочестивими володарями своїх пристрастей, багатими в добродіяннях і не очікуйте від Бога ніякої милості, якщо не виконаєте свого обов’язку». А слова видатного педагога К.Ушинського про те, що «коли бажаєш вихованцеві щастя, треба виховувати його не для щастя, а для праці життя», слугують цілком логічним підтвердженням всього зазначеного вище.
Ці настанови батькам уже є першою сходинкою до формування критичної оцінки вчинків, продуктивної праці над собою.
  Продуктивне навчання як основа стратегії розвитку інноваційної особистості, підкріплене правильним вихованням,  є вимогою часу. І за вмілої  організації такої роботи, продуманої  психологічної підтримки і обізнаності батьківської громадськості, таке навчання вже незабаром дасть плідний результат. Але щоб досягти бажаного результату, потрібно навчити дитину правильно мислити. Без примусу, аргументовано, переконливо.
Народна мудрість говорить: «Можна привести коня до водопою, але не можна примусити його пити». Навчіться самі і навчіть дітей вчитися.


                                                                     Світлана Круглик,
керівник творчої групи
                                                                                  щодо наступності між ДНЗ та
                                                                              початковою ланкою
                                                                                Червонокостянтинівської
загальноосвітньої школи
І – ІІІ ступенів






Роль педагогічного спостереження для оцінювання. Рівні підтримки.

 РОЛЬ ПЕДАГОГІЧНОГО СПОСТЕРЕЖЕННЯ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ Важливим інструментом для оцінювання учнів з ООП є педагогічне спостереження. Це один із...